Uluslararası Enerji Ajansı Petrol Tahminini Güncelledi

Global enerji piyasası hakkında tahminlerini güncelleyen Uluslararası Enerji Ajansı IEA, petrol ile ilgili yeni beklentilerini paylaştı. IEA, elektrikli araçlara ve yenilenebilir enerjiye artan ilgi nedeniyle petrol talebindeki artışın önümüzdeki 5 sene içerisinde yavaşlamasını bekliyor.

Enerji Ajansı bugün yayınladığı raporda Asya ekonomilerinin petrol talebini desteklemeye devam edeceğini belirtti. Petrol bazlı yakıt türlerinde ise endüstriyel kullanım, jet yakıtı ve nafta türlerine olan talebin öne çıkmasını bekliyor.

Hindistan, Çin’i Geçecek!

Pandemi nedeniyle üretimde büyük sorunlar yaşayan Çin’de beklenen toparlanma henüz gerçekleşmedi. IEA, en büyük petrol ithalatçısındaki talep yavaşlamasına dikkat çekerek Hindistan üzerinde bir tahmin yaptı. Rapora göre Hindistan, 2027 yılında petrol talebinde Çin’in önüne geçecek.

“Küresel Petrol Talebi Sınır Zirveye Yaklaşıyor”

Uluslararası Enerji Ajansı’nın ana beklentisi değişmese de fosil olmayan yakıtlara geçiş tahminlerden daha hızlı gerçekleşiyor. Uzmanlar, pandemi ve Rus-Ukrayna savaşının süreci ileriye götürdüğünü belirtti.

Basına konuşan IEA yöneticilerinden Fatih Birol, durumu şu cümle ile özetledi:

IEA İcra Direktörü Fatih Birol

Temiz enerjiye geçiş hız kazanmaya devam ediyor. Küresel petrol talebinin 2030’lu yıllar gelmeden tarihi zirveyi görmesini bekliyoruz.

Ajansın paylaştığı rapora göre petrole olan talep 2028’in ardından bir daha eski seviyeye gelmeyecek. Yenilenebilir enerji ve elektrikli motorlar, fosil yakıtlara olan ithiyacın önemli ölçüde azalmasına neden olacak.

Pandeminin Ardından Beklentiler İyileşiyor

COVID-19 pandemisinin yaraları beklenenden daha hızlı sarılıyor. IEA, bu nedenle yıl sonu için belirlediği tahminleri güncelleme kararı aldı. Yeni rapora göre günlük petrol talep artış beklentisi 200.000 varilden 2.4 milyona yükseldi. IEA arz beklentisini ise +200.000 varilden +1 milyon varile güncelledi. Uzmanlar, talepteki artışın yarısından fazlasının Çin’den gelmesini bekliyor.

Brent Petrol Fiyatı

Suudi Arabistan’ın günlük üretimi 1 milyon varil azaltma kararı almasına rağmen petrol fiyatı beklendiği gibi artmadı.

Hafta başında 72$ desteğinden tepki alan brent petrol an itibariyle 75 dolar sınırını zorluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir