SEC’den Ripple ve Bu Altcoin’i Etkileyecek Açıklama: Hata Yapıldı!

ABD, yakın zamanlı bir açıklamasında, geçtiğimiz hafta federal bir yargıç tarafından Ripple lehine verilen kararın hata olduğunu söyledi. Bu nedenle kurumu temsil eden avukatlara göre, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple Labs’a karşı açtığı davada yakın zamanda verilen kararın bir kısmını temyize götürmeye hazırlanıyor. Tartışmalı karar gündem  oldu ve SEC’in avukatları “yanlış karar verildiğine” dair kesin inançlarını ifade ettiler. Bu durum, altcoin LUNC/LUNA ve UST’nin arkasındaki Terraform Labs’i de etkiliyor.  İşte detaylar…

SEC avukatından Ripple ve Terra hakkında açıklama geldi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu avukatları, kurumun Ripple Labs’a karşı açtığı davada bazı bölümlerinin olası temyizini önermek için ayrı bir devam eden davaya işaret etti. SEC avukatları, New York Güney Bölgesi ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Jed Rakoff’a Cuma günü yaptıkları başvuruda, “Ripple’ın bu bölümleri yanlış kararlaştırıldı. Mahkeme bunları takip etmemeli,” dedi.  dedi. SEC’in Ripple Labs’a karşı açtığı dava görüş ayrılıklarına yol açmıştı. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi kurum şimdi daha ileri bir inceleme için uygun hareket tarzını düşünmekte.

Ripple kararının SEC’in öfkesini çeken özel kısmı, XRP’nin üçüncü taraflara “teklif” veya “programatik” satışlarının sınıflandırılmasıyla ilgili. Mahkemenin bu satışların menkul kıymet arzı kriterlerini karşılamadığı yönündeki tespiti SEC içinde endişelere yol açtı. Sonuç olarak, kurumun avukatları bir temyiz başvurusu yapmayı düşünmekte.  Ayrıca bu tür bir eylemi komisyona tavsiye etmeyi planlıyorlar.

Terraform Labs CEO’suna karşı devam eden davaya işaret ediliyor

Aynı mahkemede farklı bir yargıç tarafından verilen Ripple kararı önemli bir ağırlığa sahip. Terraform Labs ve eski CEO’su Do Kwon‘a karşı devam eden sivil yaptırım davası da dahil olmak üzere gelecekteki davalar için emsal teşkil edebilir. Bu nedenle Terraform ve Kwon’u temsil eden avukatlar, Ripple kararının SEC’in kendilerine karşı açtığı davayı zayıflattığını savunmakta. Böylece davanın düşürülmesini talep ederek bu karara şimdiden el koydular.

SEC’in Terraform ve Kwon’a karşı açtığı davada yalnızca yasa dışı token satışı yok. Aynı zamanda düpedüz dolandırıcılık da iddia ediliyor ki bu Ripple davasında mevcut olmayan bir ayrım. Bununla birlikte SEC avukatları, Ripple kararının sanıkların lehine olan yönünü bozmaya odaklanmış durumda ve hakimin gerekçesinin kusurlu olduğunu iddia ediyorlar. SEC’in avukatlarına göre, karar “sofistike kurumsal ve bireysel yatırımcıların beklentileri arasında yapay bir ayrım yaratıyor. Howey’in makul yatırımcı sorgulamasını uygunsuz bir şekilde öznel bir sorgulamaya dönüştürüyor. Ayrıca Howey ve diğer davaların altında yatan mantığı tersine çeviriyor.”

Şimdi neler olacak?

Avukatlar ayrıca, kararın bir varlığın ne zaman menkul kıymet olarak kabul edileceğini belirlemek için ek gereklilikler getirdiğini ve köklü menkul kıymetler hukuku ilkelerinden ayrıldığını savunmaktalar. Dahası, avukatlar Ripple kararının bireysel yatırımcılara daha fazla koruma sağlamak için federal menkul kıymetler yasalarını yorumlayan mahkemelerin olağan uygulamasının aksine, bireysel yatırımcıları yeterince koruyamadığını iddia ediyor.

SEC’in planladığı temyiz başvurusuna devam etmesi halinde, dava İkinci Devre Temyiz Mahkemesi’ne taşınacak. SEC ile Ripple Labs arasında devam eden yasal savaşa bir başka karmaşıklık katmanı daha eklenecek. Temyiz, kripto para düzenlemelerinin geleceğini şekillendirebilir. Bu nedenle hem sektör katılımcılarının hem de hukuk uzmanlarının büyük ilgisini çekmiştir. Sonuç, daha geniş kripto para piyasası için geniş kapsamlı etkilere sahip olabileceğinden yakından izlenecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx