Özel sektörün yurt dışı kredi borcu ekimde arttı

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu ekimde bir önceki aya göre artarak 157,8 milyar dolara yükseldi.

Merkez Bankası (TCMB) 2023 Ekim’e ilişkin Özel Sektörün Yurtdışından Sağladığı Kredi Borcunu açıkladı.

Ekim sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2022 yıl sonuna göre 975 milyon ABD doları azalarak 157,8 milyar ABD doları olurken bir önceki aya göre artış gösterdi. Eylülde borç miktarı 157,2 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Vadeye göre incelendiğinde, 2022 yıl sonuna göre, uzun vadeli kredi borcunun 1,6 milyar ABD doları azalarak 149,1 milyar ABD doları; kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 586 milyon ABD doları artarak 8,7 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleştiği gözlendi.

Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 1,6 milyar ABD doları arttığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 213 milyon ABD doları artışla 14,1 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlendi.

Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 163 milyon ABD doları azalmış, tahvil stoku ise 1,2 milyar ABD doları azalarak 1,2 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmişti.

Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 1,5 milyar ABD doları azaldığı, tahvil stokunun ise 521 milyon ABD doları azalarak 9,0 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlendi.

Bankaların kredi borçlanmaları azaldı

Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, 2022 yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 245 milyon ABD doları azalışla 4,8 milyar ABD doları; finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 489 milyon ABD doları artışla 1,6 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşti.

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, Ekim sonu itibarıyla tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yıl sonuna göre 1,4 milyar ABD doları artarak 104,8 milyar ABD doları olarak gerçekleşmişti.

Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 288 milyon ABD doları artarak 7,8 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlendi.

Yüzde 59,3’ü dolar cinsinden

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 149,1 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 59,3’ünün ABD doları,  yüzde 35,6’sının Euro,  yüzde 2,2’sinin Türk lirası ve  yüzde 2,9’unun ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu ve 8,7 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun ise  yüzde 40,2’sinin ABD doları,  yüzde 32,4’ünün Euro,  yüzde 21,1’inin Türk lirası ve yüzde 6,3’ünün diğer döviz cinslerinden oluştuğu görüldü.

Sektör dağılımı incelendiğinde, Ekim sonu itibarıyla, 149,1 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun  yüzde 36,2’sini finansal kuruluşların,  yüzde 63,8’ini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu.  Aynı dönemde, 8,7 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun yüzde 73,7’sini finansal kuruluşların,  yüzde 26,3’ünü ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, Ekim sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 47,1 milyar ABD doları tutarında olduğu gözlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx