Oracle tarafını seçti, bu Intel için yeni bir kabusun başlangıcı sayılır!

Bulut bilişim sektörünün önemli oyuncularından olan Oracle, çeşitli güncellemeler ve işbirlikleri yoluyla hizmetlerini daha da geliştirmeyi hedefliyor. Özellikle NVIDIA’nın yapay zeka (AI) çipleri konusundaki yatırımları, bu stratejinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Oracle, bulut hizmetlerini güçlendirmek amacıyla bu alana “milyarlar” harcamayı planlıyor.

Oracle Başkanı Larry Ellison, en son düzenlenen Ampere etkinliğinde bu bilgiyi açıkladı. Şirket, yapay zeka alanındaki yeni trendlerden yararlanmayı ve NVIDIA’nın AI GPU’ları aracılığıyla bu alanda ilerlemeyi hedefliyor. Ayrıca, Oracle’ın stratejisi AMD ve Ampere’den CPU’lar almayı da içeriyor. Böylece şirket, NVIDIA GPU’larına kıyasla bu CPU’lara üç kat daha fazla yatırım yapmayı planlıyor.

Oracle CEO’su, Intel’in bu senaryodan çıkarıldığını ve Intel x86 mimarisinin “eski” olduğunu ve sınırlarına ulaştığını belirtti. Şirket, AMD ve Ampere ile ortaklık kurma konusunda daha fazla ilgi gösteriyor. Bu durum, 2008 yılında ilk Exadata makinesinin piyasaya sürüldüğü günden bu yana Oracle’ın uzun süreli iş ortağı olan Intel için bir darbe niteliği taşıyor.

Oracle tarafını seçti, bu Intel için yeni bir kabusun başlangıcı sayılır!

Oracle’ın bu büyük stratejik değişikliğin arkasındaki motivasyon, bulut bilişim pazarında daha etkin bir yer edinme arzusu. Amazon ve Microsoft gibi devlerle karşılaştırıldığında, Oracle’ın sektördeki varlığı daha azdır çünkü rakipleri sektörde daha güçlü bir konuma sahip. Ancak, 2023 mali yılında Oracle, bulut tekliflerinin rakiplerinden üstün olduğunu iddia ederek, rekor düzeyde 50 milyar dolar gelir açıkladı ve durum lehine dönmeye başladı.

2022 Ekim ayında, Oracle, NVIDIA’nın yüksek performanslı A100 ve H100 hesaplama GPU’larından yararlanma planlarını doğruladı. Bu, iki şirket arasında somut bir işbirliğinin başlamasına neden oldu. Oracle’ın CEO’su, çoğu GPU’nun NVIDIA’dan alınacağını ve başka bir satıcı olasılığını ortadan kaldırdığını belirtti. Ayrıca, Oracle tarafından işletilecek yeni bulut veri merkezlerinde toplamda 16.000 NVIDIA AI GPU’su kurulması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx