Neler Oluyor?  XRP Fiyatı Sahte Haberle Yükseldi!

Kripto para piyasası 13 Kasım’da, dünyanın en büyük varlık yöneticilerinden biri olan BlackRock’ın XRP borsada işlem gören bir ürün (ETP) oluşturduğunu öne süren sahte bir dosyalama ile XRP fiyatında önemli bir artışa ve ardından düşüşe tanık oldu. İşte detaylar…

XRP fiyatı sahte haberle yükseldi

13 Kasım’da, BlackRock’ın “iShares XRP Trust “ı kaydettirdiğini ortaya koyan ve bir borsa yatırım fonu (ETF) başlatmaya yönelik potansiyel bir hamlenin sinyalini veren bir Delaware başvurusu ortaya çıktı. XRP %12’lik hızlı bir artış yaşadı ve haberden sonraki 30 dakika içinde 0,73 dolara ulaştı. Ancak, Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas’ın BlackRock temsilcileriyle görüştükten sonra başvurunun sahte olduğunu doğrulamasıyla heyecan kısa sürdü. Tüm olay bir saat içinde ortaya çıktı ve XRP’nin 0,67 dolara düşmesine neden oldu.

Raporlar, resmi Delaware yatırım ortaklıkları kayıt web sitesinde BlackRock tarafından “iShares XRP Trust” oluşturulduğunu gösteren sahte dosyalamanın ayrıntılarını vurguladı. Bu yanlış bilgilendirme, bir saat içinde XRP fiyatında %15’ten fazla bir artışa yol açmış, ancak BlackRock’ın dosyalayan taraf olmadığı ortaya çıktıktan sonra 0,66 dolara geriledi. Bloomberg analisti Eric Balchunas durumun tuhaflığını vurguladı ve BlackRock’ı taklit eden varlığın kimliğini sorguladı. Eric Balchunas, haberin yanlış olduğunu ve muhtemelen BlackRock yöneticilerini taklit eden birinin sonucu olduğunu belirterek haberin sahte olduğunu açığa vurdu.

ETF gelişmeleri, piyasayı etkiliyor

BlackRock, Haziran ayında spot Bitcoin borsa yatırım fonu için başvuruda bulunarak ETF heyecanını başlattı. Ardından rakip varlık yöneticilerinden bir dizi başvuruya yol açtı. Spot bir ETF, türevlere yatırım yapan mevcut kripto vadeli işlem ETF’lerinin aksine, yatırımcılar adına Bitcoin’e yatırım yapar. Böylece varlığın arzı üzerinde yükseliş baskısı uygular. Geçtiğimiz ay BlackRock’ın Bitcoin ETF’sinin onaylandığını yanlış bir şekilde bildirmesi üzerine Bitcoin bir saat içinde aniden %6’lık bir ralli yaparak yatırımcıların ürüne yönelik yükseliş beklentilerini ortaya koymuştu. Kullanıcılar ayrıca BlackRock’ın bu hafta başında iShares Ethereum Trust adlı bir kuruluşu kaydettirdiğini ve bunun BlackRock tarafından Bitcoin ETF başvurusundan bir hafta önce kurulan iShares Bitcoin Trust’ı anımsattığını tespit etti.

ETH, haberlere cevaben bir günde %12 sıçrama yaptı. Olay, BlackRock’ın 9 Kasım’da spot Ether ETF için yaptığı orijinal başvuruyla birlikte, kripto varlık piyasalarında ETF’leri çevreleyen devam eden heyecana katkıda bulunuyor. Yanlış bilgiler kripto para fiyatlarını ve yatırımcı duyarlılığını etkilemeye devam ettikçe düzenleyici incelemenin yoğunlaşması bekleniyor. Bu olay, kripto para alanında durum tespitinin önemini ve yanlış bilginin piyasa dinamikleri üzerindeki potansiyel sonuçlarını vurguluyor. Kripto topluluğu bu olayların içinden geçerken, yatırımcıların ve meraklıların piyasadaki gelişmelere tepki vermeden önce dikkatli olmaları ve bilgileri doğrulamaları büyük önem taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx