NASA ve SpaceX’in Crew-7 uçuşu nasıl izlenir?

NASA’nın SpaceX ortaklığı ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndereceği Crew-7 uçuşu, 25 Ağustos’ta gerçekleşecek. Crew-7 görevindeki dört uzay yolcusu arasında ABD’den NASA’dan Jasmin Moghbeli, Danimarka’dan Avrupa Uzay Ajansı’ndan Andreas Mogensen, Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı’ndan Satoshi Furukawa ve Roscosmos’tan Rus Konstantin Borisov yer alıyor.

Crew-7 görevi fırlatışında ne göreceğiz?

NASA ve SpaceX fırlatmanın yanı sıra fırlatma öncesindeki etkinlikleri de canlı olarak yayınlayacak. İzleyiciler mürettebatın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Falcon 9 roketinin üzerindeki Crew Dragon kapsülüne doğru ilerleyişini görebilecekler. Ayrıca astronotların kapsüle girişlerini ve yerlerini alışlarını da görebileceksiniz.

Kameralar roketin fırlatma rampasından kalkışını ve Mürettebat Ejder kapsülünün UUİ’ye doğru ilerleyişini takip edecek. Roketin ilk kademesinin başka bir görevde tekrar kullanılmak üzere dik iniş için geri dönüşü de görüntülerde yer alacak.

Crew-7 görevi neleri kapsıyor?

Mürettebat fırlatmadan bir gün sonra uzay istasyonuna ulaşacak ve önümüzdeki altı ayı Dünya’nın yaklaşık 250 mil yukarısındaki yörünge laboratuvarında yaşayarak ve çalışarak geçirecek.

Crew-7, bir SpaceX Dragon uzay aracı tarafından desteklenen sekizinci insanlı uzay uçuşu görevi ve NASA için 2020’den bu yana uzay istasyonuna yedinci mürettebat rotasyonu görevi.

Bu fırlatma NASA’nın Şubat ayındaki Crew-6 uçuşundan bu yana profesyonel astronotlarla gerçekleştirdiği ilk görev ve Mayıs ayında dört özel vatandaşı ISS’ye götüren Ax-2 uçuşundan bu yana da ilk mürettebatlı görevi olacak.

Geldik asıl sorumuza: Crew-7 fırlatışı nasıl izlenir?

SpaceX’in Crew-7 görevine dahil olarak Falcon 9 roketinin 25 Ağustos Cuma günü saat TSİ 07:49’da Crew-7’yi Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatması hedefleniyor. Fırlatmayı ve uçuşun ilk aşamalarını fırlatma gününe yakın bir zamanda SpaceX’in YouTube kanalından izleyebilirsiniz.

Hava koşulları ya da teknik sorunlar fırlatmayı geciktirirse, Cumartesi ve Pazar günleri Crew-7 görevi için yedek fırsatlar mevcut. Görevle ilgili en son haberler için ShiftDelete.Net’i kontrol etmeyi unutmayın. Siz ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx