Financial Times: Suudi Arabistan ve Türkiye, Ukrayna’dan Rusya’ya kaçırılan çocukların iadesi için arabuluculuk yapıyor

T24 Dış Haberler

Suudi Arabistan ve Türkiye’nin, Moskova’nın 24 Şubat 2922’de Ukrayna’yı topyekun işgal girişimini başlatmasından bu yana zorla Rusya’ya götürülen Ukraynalı çocukların ülkelerine geri verilmesi için bir anlaşmaya arabuluculuk yapmaya çalıştığı belirtildi. 

Financial Times’a konuşan üç kaynak, Rusya ve Ukrayna’nın konunun “tartışmalı” olması nedeniyle direkt temas kurmadığını; Suudi Arabistan ve Türkiye’nin iki ülke arasında bir anlaşma sağlamak umuduyla devreye girdiğini belirtti.

Daha önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gayriresmi Ukrayna temsilcisi olarak çeşitli müzakerelere katılan Rus oligark Roman Abramoviç’in de süreçte rol aldığı iddia edildi. 

Kaynaklar, müzakerelerin birkaç aydır sürdüğünü ve Moskova ile Rusya’nın “kayıp” çocuklar hakkında bir liste hazırladığını ifade etti. 

Müzakerelerde rol aldığı belirtilen bir kişi, “Bu konu çok hassas. Kimse kimseye güvenmiyor. Çocuklar hakkında tüm verilere sahip olup, iki ülkenin de kabul edeceği bir bağımsız yapıya ihtiyaçları var” dedi. 

Kiev, Rusya’yı savaşın başından bu yana yaklaşık 20 bin Ukraynalı çocuğu kaçırmakla suçluyor. İddialara göre bu çocuklar yetimhanelere yerleştirildi veya Rus ailelere verildi. Rusya ise bir Birleşmiş Milletler soruşturmasının Haziran 2023’te 371 çocuğun iade edildiği sonucuna ulaşmasına rağmen savaş suçu işlemediğini iddia ediyor. 

Ukrayna Çocuk Hakları Komiseri Daria Herasymchuk, “Savaş esiri takasından söz etmiyoruz. Üzerine konuşulan kişiler siviller, çocuklar” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx