Federasyon desteğini çekince bağışlarla Dünya Kupası’na katılan “Reggae Kızlar” tarih yazıyor

Kadınlar Dünya Kupası 2023’te Jamaika unutulmaz bir tarih yazıyor. Federasyonun desteğini çekmesi nedeniyle turnuvaya topladıkları para yardımı ile giden futbolcular, Brezilya’yı eleyerek ilk kez son 16 turuna yükseldi.

Futbol dünyası Jamaika mucizesini konuşuyor. Kadınlar Dünya Kupası’nda Brezilya’yı geride bırakarak son 16 turuna yükselen Karayip ülkesi, tarihinde ilk kez son 16 takım arasına kaldı.

NTVSpor’un haberine göre; Jamaikalı kadınların bu başarıya ulaşması kolay olmadı. Jamaika Teknik Dİrektörü Lorne Donaldson, “Turnuvaya gelmeden önce birçok sorun yaşadık. Açıkçası Brezilya’ya rakip analizi yapmamız için çok vaktimiz yoktu. Bu maç için sadece 3 gün hazırlandık. Dünya Kupası’nın peri masalını yazdığımız söyleniyor. Ancak periler kadar süslü giysilerimiz yok” dedi.

Turnuva öncesinde federasyonun desteğini çekmesiyle, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki organizasyona gidecek para bulamayan futbolcular, internet üzerinden yardım topladı.

60 bin dolar bağış ile Dünya Kupası’na katılan Jamaika Kadın Futbol Takımı, Fransa, Brezilya ve Panama’nın yer aldığı zorlu gruptan namağlup çıktı.

Reggae Kızlar” lakaplı takımın tek desteği internet bağışları değil. Jamaika’nın müzik efsanesi Bob Marley‘in kızı Cedella da kadın futboluna kaynak yaratmak için çalıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx