Fatih Altaylı Schengen krizinin perde arkasını yazdı: Türklerle ilgili değil

Fatih Altaylı yazısında Türkiye’de resmi rakamlara göre 3,5 milyon, gerçekte ise 8 milyon civarında Suriyeli yaşadığını ileri süren Fatih Altaylı, Türk vatandaşlarına dönük artan vize reddinin randevu verilmemesinin ülkede vatandaşlık verilen yabancılarla ilgili olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili olarak büyük bir Avrupa ülkesinin Türk dostu diplomatı ile görüştüğünü ifade eden Altaylı diplomatın “Doğru, vize başvurularına eksiye oranla daha düşük oranda onay veriyoruz. Ancak bunun Türklerle ilgili bir durum olmadığını bilmenizi isterim. Daha az vize veriyoruz çünkü Türkiye’de ciddi miktarda göçmen var. Bu göçmenlerin sayısını bilmediğimiz bir bölümüne Türk vatandaşlığı da verilmiş. Türkiye’nin vatandaşlık verme prosedürlerinin ince eleyip sık dokunmadığı biliniyor. Bu yüzden de başvurularda eskisine oranla çok daha sıkı bir güvenlik soruşturması yapmak zorunda kalıyor vize bürolarımız. Bunun bize getirdiği yük oldukça fazla. Bu yüzden de en küçük bir soru işarete oluştuğu anda vize reddi çok daha kolay bir seçenek haline geldi. Öte yandan da Türkiye’de pek çok uluslararası suçlunun yerleşik hale geldiği de bir sır değil.” sözlerini köşesine taşıdı.

Altaylı’ya konuşan diplomat ayrıca, uzayan vize süreçleri ve artan ret oranlarında kalıcı olarak Avrupa’ya yerleşmek isteyen Türklerin sayısındaki artışın da önemli bir rol oynadığına dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir