Borsa İstanbul’u altüst edecek gelişme… Açıklamak için haftanın bitmesini beklediler!

Türkiye ve dünya genelinde elektrikli otomobillerin pazar payları günden güne yukarı çıkarken, birçok gelişmiş ülke elektrikli otomobiller ve batarya alanında büyük ölçekli yatırım hamleleri hayata geçirmeye başladı.

Pazar günü Kocaeli’de Ford Otosan’ın Yeniköy Fabrikası açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizi elektrikli araç ve batarya üretim üssü yapacağız” ifadelerini kullanarak Borsa İstanbul’da bu sektöre yönelik üretim yapan şirketleri ilgi odağı haline getirmişti.

PAZARTESİ GÜNÜ BORSAYI ALTÜST EDEBİLİR

Peş peşe yaşanan halka arzların ardından 8 milyonu aşan yatırımcı sayısı ile Borsa İstanbul, Türkiye’nin en büyük ekonomik oluşumlarından biri haline gelirken, siyasiler ve ekonomi dünyasından yapılan açıklamalar dakikalar içinde belli başlı hisselerde büyük kırılmalara yol açabiliyor.

Bu akşam saatlerinde Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada Koç Holding, batarya yatırımı için zamanlamanın uygun olmadığını belirterek niyet mektubunun feshedildiğini ve batarya fabrikası yatırımının şu an için durdurulduğunu belirtti.

BORSANIN ETKİLENMEMESİ İÇİN HAFTANIN KAPANIŞI BEKLENDİ

Açıklamanın özellikle cuma günü borsanın kapanışından sonra yapılması, hisse senetlerinde olası bir şok etkisinin önlenmesi amaçlı gerçekleştiği düşüncesine neden olurken, Erdoğan’ın açıklamaları sonrası yükselişe geçen şirketler pazartesi günü büyük bir kabus yaşayabilir.

Koç Holding’in Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında, şu ifadeler yer aldı:

“Koç Topluluğu’nun katılımı ile Ford Motor Company ve LG Energy Solution tarafından Ankara’da gerçekleştirilmesi planlanan batarya hücre üretimi yatırımıyla ilgili olarak yapılan değerlendirmelerde, mevcut elektrikli araç penetrasyonundaki gelişme dikkate alınarak batarya yatırımı için zamanlamanın uygun olmadığı sonucuna ulaşılmış ve 21 Şubat 2023 tarihli açıklamamıza konu Niyet Mektubu (MoU) feshedilmiştir.

HANGİ HİSSE SENETLERİNİ ETKİLEYEBİLİR?

Elektrikli otomobil yatırımları birçok sektör ile iç içe geçmiş bir ilişkide bulunuyor olsa da, özellikle borsa tarafında işlem gören bazı şirketler açıklamadan doğrudan etkilenebilme potansiyeline sahip. Erdoğan’ın açıklamalarından sonra en çok yükselmesi beklenen şirketler şeklinde listelenen bu hisseler, gelecek haftanın açılış seansında zor dakikalar yaşayabilir.

1) Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş. (KONTR)

2) Astor Enerji A.Ş. (ASTOR)

3) YEO TEKNOLOJİ ENERJİ VE ENDÜSTRİ A.Ş. (YEOTK)

4) Cw Enerji Muhendislik Ticaret Ve Sanayi Ab (CWENE)

5) Zorlu Enerji (ZOREN)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx