ABD’de Film Gibi Olay: 48 Yıl Suçsuz Yere Hapis Yatan Adamın Masum Olduğu Ortaya Çıktı!

ABD’de 48 yıl hapis cezası çeken bir adamın geçtiğimiz hafta masum olduğuna hüküm verildi. Ferhan Şensoy’un ‘Pardon’ filmini aratmayan bu haberin ayrıntılarına gelin hep birlikte bakalım.

Kaynak: https://www.sondakika.com/dunya/haber…

Amerika Birleşik Devletleri’nde geçtiğimiz günlerde Ferhan Şensoy’un 2005 yapımı “Pardon” filmini aratmayan bir hapisten salıverilme olayı gerçekleşti.

71 yaşındaki Glynn Simmons adlı bir vatandaş, ABD’nin Oklahoma eyaletinde, 1974 yılında işlenen bir cinayetten 48 yıl, 1 ay, 18 gün hapis yattı ve mahkeme tam 48 yıl sonra Simmons’un suçsuz olduğuna kanaat getirdi.

Glynn Simmons’ın başına gelen bu trajik olay Oklahoma City’de alkollü içki satan bir dükkanın soyulması esnasında Carolyn Sue Rogers adlı bir kişi öldürülmesiye başladı. Don Roberts isimli bir kişiyle birlikte yargılanan Simmons, 1975’te suçlu bulunarak idam cezasına çarptırılmıştı.

Ancak Glynn Simmons’ın idam cezası ömür boyu hapis cezasına çevrilmişti. Simmons, cinayet işlendiğinde Louisiana eyaletinde olduğunu söylemişti.

Aradan yıllar geçtikten sonra ise savcıların, savunma avukatlarına tüm kanıtları göstermedikleri ortaya çıkmış ve bir görgü tanığının şüphelileri teşhis etmesiyle Simmons’ın cezası iptal edilmişti.

71 yaşındaki Glynn Simmons için nihai karar geçtiğimiz hafta verildi. Oklahoma Bölge Yargıcı, yaklaşık 50 sene hapiste suçsuz yere yatan adamın masum olduğu yönünde hüküm verdi.

Suçsuzluğu mahkeme tarafından ortaya çıkan Glynn Simmons gazetecilere verdiği demeçte, “Benim başıma gelenler dayanıklılık ve azim konusunda bir derstir. Kimsenin size bunun olamayacağını söylemesine izin vermeyin, çünkü bu gerçekten mümkün olabilir” dedi.

Böylelikle Glynn Simmons, Amerika Birleşik Devletleri tarihinde suçsuz yere hapiste en uzun kalan kişi oldu. Eyalet yasalarına göre yanlışlıkla hapis yatanlara yaklaşık 175 bin dolar tazminat ödeniyor. Hapiste geçen 48 yıla değer mi? Bilemiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx