Zelenskiy: Zaporijya nükleer santralindeki Rus askerleri amaç alınacak

Avrupa’nın en büyük nükleer santralinin yer aldığı Zaporijya bölgesinde askeri hareketlilik sürerken Ukrayna’dan santraldeki “Rus askerlerinin vurulacağı” tarafında ihtar yapıldı. Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, “Zaporijya nükleer santralini siper olarak kullanan yahut ateş açan Rus askerleri gaye alınacak” açıklaması yaptı.

Guardian’ın haberine nazaran, Zelenskiy, görüntü konuşmasında “Tesiste ateş eden yahut tesisi siper olarak kullanarak ateş eden her Rus askeri, istihbarat casuslarımız, özel servislerimiz ve ordumuz için özel bir gaye haline geldiğini anlamalıdır” dedi. Ukrayna başkanı, nükleer santralde mümkün bir felakete yol açacak herkesin milletlerarası mahkemelerde yargılanması gerektiğini de kelamlarına ekledi.

Ukrayna’nın güç gereksiniminin yüzde 20’sini karşılayan Zaporijya nükleer santralinde halihazırda 6 reaktörden 2’sinin faal olduğu açıklanmıştı. Birleşmiş Miletler’e (BM) bağlı Milletlerarası Atom Güç Kurumu (IAEA), Zaporijya nükleer santralinde durumun alarm verdiğini belirterek kontrole açılması davetinde bulunmuştu.

Rusya’nın BM Büyükelçisi Nebenzia, nükleer santral etrafındaki askeri hareketliliğe dikkat çekerek “Ukrayna nükleer felaketin eşiğinde” açıklaması yapmıştı. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.