Zelenskiy: İşgalcileri topraklarımızdan kovacağız

Zelenskiy, Telegram hesabından yaptığı paylaşımda savaşın 110 gününü kıymetlendirerek, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin bugün Donbas bölgesinde başarılı operasyonlar düzenlediğini kaydetti.

Söz konusu 110 gün içinde ülkenin güney bölgelerinde tekrar denetim sağladıklarını, Harkiv bölgesinin de büyük kısmını düşmanın elinden kurtardıklarını aktaran Zelenskiy, “Genel olarak, 1000’den fazla yerleşim yeri kurtarıldı, işgalcilerin Ukrayna’nın güneyindeki atakları durduruldu.” dedi.

“Savaşın bedeli Ukrayna için çok ağır”

Öte yandan, Ukraynalı askerlerin Donbas’ta da Rus güçlerine büyük kayıplar verdirdiklerini lisana getiren Zelenskiy, “Donbas’taki muharebeler katiyetle Avrupa’da ve Avrupa için düzenlenen en acımasız muharebelerinden biri olarak tarihe geçecek.” diye konuştu.

Ülkesinde devam eden savaşın sona ermesi için güçlü ve çağdaş silahlara gereksinim duyduklarını belirten Zelenskiy, şunları kaydetti:

“Ve her gün ortaklarımızın dikkatini, yalnızca kâfi ölçüde çağdaş topçuların Ukrayna’ya avantaj sağlayacağına ve nihayet Ukraynalı Donbas’ta Rus ataklarını sona erdireceğine çekiyoruz.”

Zelenskiy, devam eden savaşta birçok sivilin ve çocuğun hayatı kaybettiğini vurgulayarak, “Ukrayna için bu savaşın bedeli çok ağır ve müthiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya ile savaşta Ukrayna’daki cephe çizgisinin 2 bin 500 kilometreyi geçtiğine dikkati çeken Zelenskiy, “devam etmek ve tüm topraklarını özgürleştirmekten öteki seçenekleri olmadığının, işgalcileri topraklarından kovacaklarının” altını çizdi.

Kırım Rusların huzura kavuşacağı bir toprak değil

Zelenskiy, Rusya’nın işgal ve ilhak ettiği tüm toprakların özgürleştirilmesi için gayret sarf etmeye devam edeceklerini, bu topraklarda yaşayan insanlara Ukrayna’nın öbür bölgelerinde artık devam eden savaşla ilgili yanlışsız bilgilerin verilmesi gerektiğini belirten Zelenskiy, “Onlara Ukrayna ordusunun kesinlikle geleceğini söyleyin. Elbette Kırımımızı da özgürleştireceğiz. Ukrayna bayrağı yeniden Yalta, Sudak, Dzhankoy ve Yevpatoriya üzerinde dalgalanacak. Ve Kırım’da pahalı topraklara el koyan her Rus yetkili şunu aklında tutmalı ki burası onların huzura kavuşacakları bir toprak değil.” ifadelerine yer verdi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.