Yol kenarında kaldı, görenler durup dua ediyor

Erenler Mahallesi Sofular Sokak’ta yol kenarında kalan mezar görenlerin dikkatini çekiyor. Bölgede yapılan binalar ve yol çalışmaları sırasında yol ortasında kaldığı bedellendirilen mezara mahalle sakinleri sahip çıkıyor.

Mahalle sakinlerinden Selahattin Yaman, daha öncelerde yol ortasında olan mezarın yol kenarına alındığını söyledi. Mezarın etrafının da talepleri üzerine belediye tarafından demir kaygılıkla çevrildiğini belirten Yaman, “Bu mezara sancı tekkesi diyorlar. Buraya evvelce çocukları getirirlerdi. Ancak artık o denli bir şey kalmadı” dedi.

Mahalle sakinlerinden İrfan Doğan ise mezarın bakımını üstelenerek ilgilendiğini belirterek, “Mezar başındaki kavuğa nazaran buraya müftü ya da evliya makamında olan kişi defnedilmiş olabilir. Burası sancı tekkesi olarak biliniyor”

Ben buranın türbedarıyım. Ben bakarım, silerim, süpürürüm. Düşüme da girdi. Turuncu bir kavuğu vardı tıpkı bu türlü, geldi elimden tuttu bahçeye götürdü. ”Oğlum orada da bir evliya var, ona da bakar mısın’ dedi. Ondan sonra uyandım. Ben bir daha da görmedim evliyayı” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.