WhatsApp Üzerinden Mesaj Gönderir gibi Para Transferi Dönemi Resmen Başladı

Tüm bu para transferlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ve yetkisiz işlemleri önlemek için altı haneli PIN ya da parmak izi ile doğrulama gerektiren bir ödeme sistemi kuran mesajlaşma devi, başta Mastercard ve Visa gibi küresel ölçekli ödeme ağlarının yanı sıra, Brezilya’nın bazı yerel banklarının kartlarını da destekleyen bir alt yapı oluşturmuş durumda.

Brezilya’nın önde gelen ödeme altyapısı şirketlerinden Cielo ile desteklenen ödeme sistemi, gelecekte daha fazla iş ortağıyla çalışmak için de açık bir model üzerine inşa edilmiş. Para transferi özelliği, ilerleyen günlerde başka ülkelerde de kullanılabilecek.

WhatsApp Para Transferi Özelliği Kullanıma Sunuldu

Adeta mesaj gönderircesine para transferine olanak sağlayan bu özellik, kişiler arasında para gönderme/alma şeklinde olduğu gibi işletmeler ve müşterileri için de ödeme işlemlerinde kullanılabiliyor. Özellikle KOBİ’ler için önemli bir fırsat oluşturan para transferi özelliği; ödemeleri basitleştirdiği için daha fazla işletmenin dijital ekonomiye girmesine yardımcı olmakla beraber, işletmelerin büyümesi için de önemli bir yapı taşı olabilir.

WhatsApp para transferi

WhatsApp aracılığıyla para göndermek ya da alışveriş yapmak son kullanıcı için ücretsizken, WhatsApp Business üzerinden satış yapan işletmeler ise almış oldukları ödeme başına bir işlem ücretini WhatsApp’a komisyon olarak ödüyor.

İlerleyen vakitlerde daha fazla ülkede kullanıma sunulacak olan WhatsApp para gönderme özelliği, Facebook Pay ile entegre bir şekilde çalışıyor. Bu sayede işletmelerin direkt olarak Facebook, Instagram ve WhatsApp üzerinden satış yapıp ödeme alabilmelerini sağlayan Facebook Shops’un devreye girmesiyle birlikte, Facebook’un uygulama ailesine tanımlanan tek bir kredi kartının üç platformda da kullanılabilmesinin önü açılacak. Bu da bir nevi e-ticareti “sosyal ticarete” dönüştürmek isteyen Facebook’un ekosistem oluşturma çalışmalarının bir parçası olarak karşımıza çıkıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*