Vincennes Şatosu’na Rusların girmesi yasaklandı

Rusya- Ukrayna savaşı devam ederken, Avrupa’da Rus vatandaşlara yalnızca Rus oldukları için yapılan ayrımcılıklar da devam ediyor. Tarihi figürlerden romanlara, heykellerden spor karşılaşmalarına kadar çabucak her alanda yalnızca Rus oldukları için silinmeye çalışılan birçok anı ve atlet var.

Son olarak Fransa’dan Rus vatandaşlarına yönelik ırkçı bir karar açıklandı. Fransa ordusu tarafından, ülkenin başşehri Paris’te bulunan Vincennes Şatosu’nu Rusya- Ukrayna savaşı nedeniyle, Rus vatandaşların ziyaret etmesinin yasaklandığı duyuruldu.

Geçmişte Fransız hükümdarlarının yaşadığı ve Avrupa’nın en âlâ korunmuş yapıları ortasında yer alan Vincennes Şatosu, çoğunlukla seyahat çeşitleri, konserler, tiyatro oyunları ve öbür etkinliklere mesken sahipliği yapıyor. Vincennes Şatosu ayrıyeten, Fransız Silahlı Kuvvetlerinin tarihi arşivlerinin bir kısmını barındırıyor. Her yıl yaklaşık 150 bin ziyaretçi kabul eden Şato’ya yetişkinler giriş fiyatı olarak 9,50 euro ödüyor.

Rus oldukları için Şato’ya giremediler

Öte yandan 28 Temmuz tarihinde 2 Rus bayanın Vincennes Şatosu’na girişine müsaade verilmediği öğrenildi. Fransa’da 5 aydır bulunan 31 yaşındaki Rus bayanlardan biri, Şato girişinde güvenlik görevlisinin pasaportunu görmek istediğini daha sonra güvenlik görevlisinin kendisine “Rus olduğu için” Şato’ya giremeyeceğini söylediğini belirtti.

Fransa hükümeti bilgilerine nazaran, Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı Ukrayna’ya yönelik hücumlarının akabinde 100 bin Ukraynalı sığınmacı Fransa’ya kabul etti. Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE) ise geçtiğimiz yılın bilgilerine nazaran Fransa’da 73 bin 500 Rus göçmenin yaşadığını belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.