Ukrayna için satışa çıkarmıştı: Rus gazetecinin Nobel Barış Mükafatı rekor fiyata alıcı buldu

Geçen yıl Nobel Barış Ödülü’nü kazanan muhalif gazeteci Dmitri Muratov’un açık artırmaya çıkardığı ödül rekor fiyata alıcı buldu. Muratov mükafatı, Ukraynalı mültecilere yardım için satma kararı almıştı.

Geçen yıl Nobel Barış Ödülü’nü kazanan muhalif gazete Novaya Gazeta’nın yayın direktörü Dmitri Muratov, dün gece Ukraynalı çocuk mültecilere yardım olmak için mükafatını açık artırma yordamıyla satışa çıkardı.

Dünya Mülteci Günü’ne denk gelen açık artırmada ödül 103.5 milyon dolara alıcı buldu.

Muratov açık artırmayı yakından izledi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında Moskova idaresinin katı yasaklarıyla birlikte çalışmalarını askıya alan gazetenin yayın direktörünün mükafatına verilen para da bir rekor olarak tarihe geçti. Geçmişte misal mükafatlar satışa çıktığın 5 milyon doların altında alıcı bulmuştu.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Heritage Auctions isimli müzayede meskeni, “Bu ödül daha evvelkilere hiç benzemiyor. Sayın Muratov ve Novaya Gazeta çalışanlarının takviyesiyle bu ödül yalnızca bir koleksiyon eseri olarak değil, milyonlarca Ukraynalı mültecinin hayatına müspet katkı yapacak bir ödül haline geldi” sözlerine yer verdi.

DETAYLAR GELİYOR…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.