‘Ukrayna için Barış’ konserinde notalar konuştu: Savaşa hayır diyen Ukraynalı ve Amerikalı sanatkarlar çaldı

Dünyanın en güzel on piyanistinden biri kabul edilen Ukraynalı Anna Fedorova ve Amerikalı eşi kontrbasçı Nicholas Schwartz, Ukrayna’nın yaşadığı atağa karşı çıkmak ve ülkeye yardım etmek için savaşın başından beri konserler veriyor. Bu çerçevede Türkiye’ye de gelen ve İstanbul’da iki konser veren sanatkarların birinci konseri Yeniköy’deki Avusturya Kültür Ofisi’nde küçük bir müziksever kümeye oldu.

YouTube’da 35 milyon izlenme ile rekor sahibi olan Ukraynalı piyanist Anna Fedorova’nın tekniği ve hassaslığına müzikseverler hayran oldu. Bilhassa genç sanatkarların “Ukrayna için Barış” ve yardım toplama konserleri Avrupa’da 20’den fazla yerde yapıldı ve sanatkarlar bu konserlerin gelirini bağışladı.

İstanbul’daki konserlerinin birincisi ACF’de düzenlenen birincisinde Anna Fedorova, bir konuşma yaparak savaştan ne kadar üzgün olduklarını ve ülkesine yardım etmek için müziklerini kullandıklarını anlattı. Genç sanatkarlar daha sonra 1800’lü yıllardan kalma mükemmel binada hisli bir konser verdi. Konser sonrasında Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu’nun eşi sanatkarlara çiçekler verdi.

Sanatkarlar pazartesi gecesi de Süreyya Operası’nda bir konser vermiş olacak.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.