Uçak Modu Açıkken İnternete Nasıl Girilir ?

Uçak Modu Nedir ?

Uçuş güvenliğini dışarıdan sinyal alan – veren , kablosuz alanlar etkileyebilir.Uçak modu da uçuş güvenliğini sağlamak için dışarıyla sinyali kesmeye yarayan bir moddur,bu yüzden uçaklara binildiğinde başlangıçta uçak modunuzu aktif edin uyarısı yapılır. Uçak modu açıldığı zaman telefonun yaydığı bütün sinyal, ve oluşturduğu elektriksel alanlar devre dışı kalır. Yani Bluetooth ,Wi-Fi ve mobil veri hizmetleri devre dışı kalır.Uçak modu açıkken dışarıdan sinyal ve dalga alma ihtiyacı gerektirmeyen uygulamalarınızı kullanabilirsiniz. Örneğin fotoğraf çekebilirsiniz, galerinizde dolaşabilirsiniz, bağlantı gerektirmeyen oyunlar ve uygulamalar kullanabilirsiniz.

Uçak modu hangi zamanlarda aktif edilir ?

  • Uçak gibi dışarıdan gelen sinyallerin sizi kötü etkileyeceği ortamlarda.
  • Cep telefonunuzu çağrı almadan kullanmak istediğinizde.
  • Şarjınız az kaldıysa uçak modunu açarak pil tüketimini azaltabilirsiniz.

Uçak Modu Açıkken İnternete Girilebilir Mi ?

Uçak modu açıldıktan sonra mobil şebeke , Bluetooth ve Wi-Fi otomatik olarak kendini kapatır.Ancak Bluetooth ve Wi-Fi ‘yi yeniden aktifleştirebilirsiniz.Ancak biri Bluetooth’la internetini paylaşırsa ya da etrafta kurulu Wi-Fi bağlantısı varsa girebilirsiniz.Genel olarak pil tüketimini azaltıp internet kullanımını arttırmak için evdeyken veya iş yerindeyken uçak modu açık bir şekilde Wi-Fi bağlantısı kullanılıyor. Mobil veride ise ..

Peki mobil şebekemdeki interneti kullanamaz mıyım?

Uçak modunun asıl amacını hatırlayalım, dışarıdan gelen sinyallere engel olup yani manyetik alan oluşmasına izin vermeyip uçuş güvenliğini tehlikeye atmamak için yapılmış bir moddu.Böyle bir moda yörüngedeki uydulardan sinyal alınmasına izin vermek pek mantıklı bir hareket olmazdı. Wi-Fi ve Bluetooth sadece bulundukları alana yayıldıkları için izin veriliyor olabilir ancak mobil veri etki menzili yüksek bir sinyal olduğu için uçak modu açıkken mobil veri kullanılmasına izin verilmez.

Üzülmeyin çoğu zaman uçak modunda mobil verinin açılması işinize yarayabilir , çoğu zaman uçaklar dahil her mekanda kablosuz internet yani Wi-Fi bulunuyor. Her yerde internete erişebilme imkanınız var.Yurt dışına çıktığınız uçak modunu açarsanız bu durumu lehinize kullanıp istenmeyen kabarık faturalardan kurtulabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*