Türkiye, Rusya ve İran Tahran’da Suriye doruğu ile bir ortaya geliyor

Türkiye’nin kuzeyi ve güneyi hareketli bir periyot geçiriyor. Bir yandan Ukrayna, Rusya ile “tahıl krizi” pazarlığı yapan Türkiye, ABD başkanı Joe Biden’ın 13-16 Temmuz tarihlerinde İsrail’den başlayan Ortadoğu çeşidini ve tepesini izleyecek. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önümüzdeki hafta salı günü de Tahran’da İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin mesken sahipliğinde Rus önder Vladimir Putin’le birlikte üçlü tepe yapacak. Tahran tepesinin birinci gündemi Suriye ve Türkiye sonundaki YPG olacak.

Reisi’nin birinci sefer katılacağı üçlü tepede, üç ülkenin de güncellenmiş gündemleriyle ilgili mevzuları ele alması bekleniyor. Türkiye, Suriye’nin Tel Rıfat ve Münbiç üzere Fırat’ın batısında kalan bölgelerdeki YPG varlığından rahatsızlığını yüksek vurguyla gündeme getirmeye başlamıştı. Türkiye, NATO müttefiki ABD ile de anlaşamadığı YPG konusunun önümüzdeki süreçte Fırat’ın batısında sorun olmaktan çıkarılmasını istiyor. Bu yaklaşım gereği, iki bölgedeki YPG denetiminin kırılmasını gerekirse bölgelere operasyon yapacağını tüm dünyaya ilan etmişti.

Erdoğan’ın Tahran görüşmelerinde, Münbiç ve Tel Rıfat bölgelerindeki durumun Türkiye için nasıl kritik noktaya geldiği konusunda kararlılığını bir kere daha iletmesi ve operasyon vurgusu yapması bekleniyor. Ankara’daki diplomatik kulislere nazaran, “İki başkan çok da direnecek durumda görünmüyor.” Kulislerde, “İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğine yeşil ışık yakıp Batı kamuoyu mümkün harekâta çok fazla itiraz edemeyecek duruma getirildi. Artık sıra Rusya ve İran’da” değerlendirmeleri yapılıyor.

RUSYA VE İRAN’IN DURUMU

Ukrayna ile uzayan savaşı yürüten Rusya, birebir vakitte ambargolar nedeniyle de parlak bir periyot geçirmiyor. Türkiye ile tahıl satışı için tesirli bir diplomasi yürütüyor. Bu ortamda birçok Rus firması Avrupa’daki merkezlerini İstanbul’a taşıma arayışında. Türkiye’nin birtakım noktalarda Rusya için çıkış noktası olabileceği bedellendiriliyor. Esad idaresine yaşamsal takviye veren Putin’in Suriye konusundaki müzakerelerde pazarlığa açık olacağı savunuluyor.

Suriye’nin resmi idaresi Esad’ın bir öteki destekçisi İran ise İsrail ve ABD’nin kıskacında bulunuyor. Biden ziyareti sırasında İran tersi İsrail-Arap dayanışmasının güçlendirilmesi hedefleniyor. Bölgesel ve global gelişmeleri pahalandıran Tahran idaresinin elinin zayıf olduğu biliniyor. NATO doruğunun akabinde Tahran’daki görüşmelerinin sonunda Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki YPG yapılanmasına yönelik halini netleştirmesi, operasyon yapıp yapmama noktasında karar vermesi bekleniyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.