Tepkiler büyüyor: 1.500 Kırgız BM yetkililerine seslendi

Kırgızistan’da kaçırılan eğitimci Orhan İnandı‘nın bulunması için eylemler devam ediyor. 1.500 Kırgız, BM binasının önünde toplandı. Yetkililere seslerini duyurup yardım çağrısı yaptı.
 

Kaçırılan #Orhanİnandı’nın bulunması için 1.500 Kırgız, BM binasının önünde toplandı. Yetkililere seslerini duyurup yardım çağrısı yaptı. pic.twitter.com/SHkS9wDiST

— BOLD (@BOLDmedya) June 4, 2021

 

Eşim #Orhanİnandı’nın bulunması için yaptığımız etiket çalışmaları devam ediyor. Bugün Türkiye saati ile 10.00’da etiketleri vereceğim. Kıymetli desteklerinizi bekliyorum.

— Reyhan İnandı (@Reyhaninandi) June 4, 2021
Kırgızistan’da Gülen Hareketi ile bağlantılı Sapat okullarının eski müdürü Orhan İnandı, başkent Bişkek’te kaçırıldı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı, Kırgız vatandaşı olan İnandı’nın bulunması için güvenlik güçlerine özel talimat verdi. İçişleri Bakanlığı da İnandı’yı bulmak için ülke genelinde arama çalışması başlattı.

Sapat okullarından öğrenci ve öğretmenler, Bişkek’teki Türkiye Büyükelçiliği önünde toplanarak olayı protesto etti. Eylemlere dünyanın dört bir yanından da destek geldi.

Orhan İnandı’nın eşi Reyhan İnandı, işkence edilmesinden korktuğunu belirterek, onun Türkiye’ye götürülmesinin engellenmesini istedi.

İnandı, Fethullah Gülen’in yeğeni Selahaddin Gülen’in MİT operasyonuyla Kenya’da kaçırılarak Türkiye’ye götürüldüğünün açıklanmasından kısa süren sonra kaçırıldı..