Tekrar görülen Adnan Oktar organize hata örgütü davası yarına ertelendi

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesince Marmara Cezaevi karşısındaki salonda görülen duruşmanın üçüncü gününe, Adnan Oktar’ın da ortalarında bulunduğu birtakım tutuklu sanıklar ile bir kısım tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı.

Duruşmada, müşteki olan kızı Serra Muhammed Valipour’u 10 yaşındayken Adnan Oktar’a götürdüğü ve “çocuğun cinsel istismarı” cürmünü işlediği öne sürülen tutuklu sanık Dilek Çelikten’in savunması alındı.

Oktar kümesinin bir üyesi olmadığını öne süren Çelikten, İranlı eski eşiyle ortalarında velayet davası olduğunu, eski eşinin kendisini rahatsız etmesinden ötürü kızı 9 yaşlarındayken huzur ve güvenlik için İsviçre’ye gittiklerini söyledi.

İsviçre’deki komşularının A9 kanalını izlediğini lisana getiren Çelikten, komşularına gittiklerinde kızıyla birlikte bu kanalı izlediklerini tabir etti.

Çelikten, komşuları N.D’nin kanaldaki bayanlarla tanışmak istediğini kendisine söylediğini belirterek, “‘Sen Türkiye’den geldin. Onlara nasıl ulaşabilirim?’ diye sordu. Ben de ‘internetten kanalın numarasını bulabiliriz’ dedim. Kızım Serra bunun üzerine ‘Facebook açarız, oradan ablaları ekleriz.’ dedi. Serra’nın orta ara ve çok şahısla oradan yazıştığını biliyorum. Kızım daha sonra bana ‘Türkiye’ye gidip tanışmak istiyorum.’ dedi. Onlara söylemiş. Onlar da ‘Ailenle gelebilirsin.’ demiş.” şeklinde konuştu.

Ziyaret için Türkiye’ye iki defa geldiklerini aktaran Çelikten, birinci geldiklerinde Adnan Oktar’la 5-10 dakika görüştüklerini, Oktar’ın kızına okulunu sorduğunu ve dua ettiğini belirtti.

Çelikten, ikinci gidişlerinde de kanalın stüdyosunda Oktar’la görüştükleri söyledi.

Bu görüşmelerde kızını kimseyle yalnız bırakmadığını savunan Çelikten, “Kızım ısrar ettiği için bir fotoğraf çekildi. Fotoğraf çekilirken, Adnan Bey’in koluna girdik. Cinsel istismar asla olmadı. Hiç tanımadığım, yalnızca medyadan gördüğüm bir beşere kızımı gözümün önünde istismar ettirecek bir karakter asla değilim.” sözünü kullandı.

Bu davayla belgesi birleştirilen tutuksuz sanık Necati Koç, müşteki Aslı Bektaş’a karşı “cinsel saldırı” hatasını işlediği argümanına yönelik savunma yaptı.

İddiaların doğruları yansıtmadığını öne süren Koç, bu türlü bir aksiyonun olmadığını savundu.

Mahkeme heyeti, duruşmayı yarına erteledi.

Davanın geçmişi

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, 11 Ocak 2021’de açıkladığı kararında, örgüt yöneticisi olmak cürmünden yargılanan sanıklar Adnan Oktar, Tarkan Yavaş, Mehmet Noyan Orcan, Bora Yıldız, Halil Hilmi Müftoğlu, İbrahim Tuncer, Ulviye Didem Ürer, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Merve Büyükbayrak, Yeliz Cürmü, Sinem Hacer Tezyapar, Fatma Ceyda Ertüzün, Ayşegül Hüma Babuna’ya başka farklı 9 bin 803 yıl 6 ay mahpus cezası verilmesine hükmetmişti.

Mahkeme 107 sanığa “örgüt üyeliği” hatasından 4 yıl 6’şar ay, 20 sanığa da “örgüte üye olmak”, “gerçeğe karşıt mal bildirme”, “örgüte yardım etme”, “suçluyu kayırma”, “ruhsatsız silah taşıma” ve “tehdit” kabahatlerinden 1 yıl 8 aydan 11 yıl 3 aya kadar değişen müddetlerde mahpus cezası vermişti.

Etkin pişmanlık kararlarından faydalanan 12 sanığa “örgüte üye olmak” cürmünden 11’er ay mahpus cezası veren mahkeme, bu sanıklarla ilgili kararın açıklanmasının geriye bırakılmasını karara bağlamıştı.

Sanık Mustafa Kuşçu, Ozan Süer ve Turgut Aksu’nun tahliyesine karar veren mahkeme, Bahadır Köseoğlu hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını kararlaştırmıştı.

Sanıklardan 3’ünün tüm kabahatlerden beraatine hükmeden mahkeme, tutuksuz sanıklar Ahmet Bürke, Dolunay Tezin, Hüseyin Alpar Sayın, Sibel Yılmaztürk, Şecaaddin Çelikler, Eşref Nuri Yakışan, Mehmet Murat Atmaca ve Deniz Tanık’ın tutuklanmalarına karar vermişti.

Bir kısım sanıkların kimi cürümlerden beraatini kararlaştıran heyet, 80 sanığı ise çeşitli cürümlerden 3 yıl ile 36 yıl ortasında değişen mahpus cezalarına çarptırmıştı.

İstinaf Mahkemesi kararı bozmuştu

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi ise Adnan Oktar organize cürüm örgütüne yönelik ortalarında Oktar ve örgüt yöneticilerinin de bulunduğu 84’ü tutuklu 215 sanık hakkında mahallî mahkemece verilen kararı yoldan bozmuştu.

İstinafın bozma kararıyla 68 sanığın, tutuklulukta geçirdikleri müddet ve haklarındaki kararlarla ilgili bozma nedenleri dikkate alınarak tahliyelerine karar verilmişti.

Alınan kararda, cürüm örgütü başkanı Oktar, Alev Babuna, Aylin Atmaca, Ayşegül Hüma Babuna, Bora Yıldız, Hakan Kurtul, Halil Hilmi Müftüoğlu, İbrahim Tuncer, Mehmet Noyan Orcan, Mert Kabahati, Merve Büyükbayrak, Oğuzhan Sevinç, Sinem Hacer Tezyapar, Tarkan Yavaş, Ulviye Didem Ürer ve Yeliz Aksoy’un ise tutukluluk hallerinin devamına hükmedilmişti.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığı da tahliyelerin “usul ve yasaya aykırı” olduğunu belirterek, sanıklar hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını istemişti.

İtirazın reddedilmesinin akabinde Başsavcılık, bir üst mahkeme olan 2. Ceza Dairesine yine itirazda bulunmuştu.

İtirazı kıymetlendiren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, tahliye edilen 68 sanıktan 61’i hakkında “cinsel saldırı” kabahatinden tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına hükmetmişti.

Haklarında yakalama kararı çıkarılan 61 sanıktan 50’si, gözaltına alınmalarının akabinde tutuklanmış, dava belgesi birinci derece mahkemesine gönderilmişti.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.