TCMB açıkladı: Borçluluk düzeyi…

Sektörlere ilişkin finansal bilançolara göre, 2020 yılı üçüncü çeyreği itibarıyla sektörlerin toplam finansal varlıkları 19,6 trilyon TL, yükümlülükleri ise 22,6 trilyon TL oldu.

Aynı dönemde, hane halkının ve finansal olmayan kuruluşların borçlarının GSYİH’ye oranı sırasıyla %18 ve %77 olurken, bu oranlara göre Türkiye, hem hane halkı hem de şirketler kategorisinde borçluluk düzeyi düşük ülkeler arasında yer aldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayınlanan raporda şöyle denildi:

“2020 yılı üçüncü çeyreği itibarıyla, yurt içi ekonominin sektörel finansal bilançoları incelendiğinde, toplam ekonominin finansal borçlu pozisyonunda olduğu, hane halkı ve dünyanın geri kalanının yurt içi sektörlerden alacaklı, finansal olmayan kuruluşlar ve genel yönetimin ise diğer sektörlere borçlu pozisyonda olduğu gözlenmiştir. Finansal kuruluşlar sektörü ise finansal aracılık rolü gereği dengeye yakın bir net finansal değer yaratmıştır.

Sektörlerde gerçekleşen net finansal işlemler incelendiğinde, bir önceki çeyrekte GSYH’nin %17’si ile net borç alan konumunda olan toplam ekonomi 2020 yılı üçüncü çeyreğinde GSYH’nin %2,4’ü oranında net borç almıştır. Bu orana sektörlerin katkısı incelendiğinde, hane halkının GSYH’nin %3,7’si ile bu dönemde en fazla borç alan sektör olduğu, bunu sırasıyla yaklaşık %2,7 ve %2,2 ile finansal olmayan kuruluşlar ve genel yönetimin izlediği, finansal kuruluşların ise GSYH’nin % 6,2’si oranında net borç verdiği gözlenmiştir.”

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*