Sezgin Baran Korkmaz’ın davasında ABD ile hukuksal yardımlaşma kararı

SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz ve 3’ü yabancı asıllı 10 kişi ile bunlarla irtibatlı “malen sorumlu” şirketler hakkında, ABD’den haksız çıkarla elde edilen “mal varlığı bedelini aklama” kabahatinden açılan davada mahkeme, 2 sanığın savunmasının ABD isimli makamlarınca alınmasına karar verdi.

İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen 5’inci celseye, sanıklardan katılan olmadı.

Sanık avukatları ve şikayetçi Mega Varlık İdare A.Ş., ISANNE S.A.R.L. avukatları da duruşmada bulundu. Duruşmada, sanıklar Jacob Ortell Kingston, Levon Termenzhyan ve Sezgin Baran Korkmaz hakkında çıkartılan yakalama buyruklarının devam ettiği bildirildi.

KORKMAZ’IN ŞİRKETLERİNİN PAYDAŞLIK HİSSELERİNE EL KONULDU

Celse ortasında 23 Mart 2022 tarihli kararda, Sezgin Baran Korkmaz ve SBK Holding A.Ş’ye ilişkin olduğu tespit edilen şirket yahut alt şirketlerden olan SBK Holding A.Ş., Komak Madeni Yağ Makina Akaryakıt Inş. Ta. Cins. Sa. T. Lt., Auto Alsat Bilişim Otomotiv Hizmetleri A.Ş., Vaniköy Sigorta Aracılık Hizmetleri A.Ş., Umut İlaç ve Ticaret Sana. Ltd. Şti., Heksagon Mühendislik ve Tasarım A.Ş. şirketleri ve bu şirketlerin ortak oldukları şirketler hakkında 5549 sayılı Kabahat Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanunun 17. unsuru yollamasıyla ve 5271 sayılı yasanın 128/1.f unsuru yeterince paydaşlık hisseleri nispetinde el konulmasına karar verildiği, itirazların kıymetlendirilmesi için belgenin nöbetçi ağır ceza mahkemesine gönderildiği ve itirazların reddedildiği tutanağa geçti.

KORKMAZ’IN AVUKATI: ÖNLEMLER VE TUTUKLAMA KARARI KALDIRILSIN

Sanık Sezgin Baran Korkmaz’ın avukatı Volkan Dülger, “Müvekkilim hala tutukludur ve iade süreci devam etmektedir. Öncelikle ABD ve sonrasında Türkiye’ye iade kararı verildi. Biz ABD’ye iade kararını üst mahkemeye taşıdık. Bunun sonucunu bekliyoruz. Bu davada Türk maliyesinin hiçbir ziyanı yoktur. Müvekkilimin sahibi olduğu şirketler üzerindeki önlemlerin kaldırılmasını ve mahkemenizce verilen tutuklama kararının kaldırılmasını ve garanti verilmesini talep ederiz. Müvekkilim Türkiye’ye gelip yargılanmak istemektedir” dedi.

TALEPLER REDDEDİLDİ

Mahkeme, SBK Holding A.Ş., Komak Madeni Yağ Ltd., Vaniköy Sigorta A.Ş., Umut İlaç ve Tic. Ltd. Şirketi, Heksagon Mühendislik A.Ş. şirketleri ve bu şirketlerin ortak oldukları şirketler hakkında el konulması kararlarının kaldırılmasına ait itirazların İstanbul 31. ve 35. Ağır Ceza Mahkemelerince reddedildiğini, bu kararların kesin olduğu gerekçesiyle el konulması kararının kaldırılması taleplerinin reddine hükmetti.

İKİ SANIĞIN SAVUNMASI İÇİN ABD İLE İSTİNABE SÜREÇLERİ YAPILACAK

Emniyet Müdürlüğü Interpol Dairesi Başkanlığı’nca sanıklar Jacob Ortell Kingston, Levon Termendzhyan’ın ABD Utah Saltlake City’de bir ceza infaz kurumunda tutuklu oldukları anlaşıldığı kaydeden mahkeme, savunmalarının alınması için ABD isimli makamlarıyla istinabe süreçlerin yapılmasına karar verdi. Bir kısım sanık avukatlarının isimli denetim taleplerinin kaldırılması taleplerinin de reddine karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Cürümleri Ofisi’nce hazırlanan iddianamede, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Mali Hataları Araştırma Heyeti Başkanlığı (MASAK) “suçtan ziyan gören“, Sezgin Baran Korkmaz ile birlikte 10 kişi “şüpheli” olarak yer aldı.

SBK Holding Anonim Şirketi, Blane Teknoloji Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Biofarma İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş., Isanne SARL ve Komak Isı Yalıtım Sistemleri Sanayi ve Ticaret Ltd. şirketleri de “malen sorumlu” olarak gösterildi.

İddianamede, MASAK tarafından 28 Eylül 2020 tarihinde savcılığa tahlil raporu gönderildiği, raporda şüphelilerden Sezgin Baran Korkmaz’ın etrafında bulunan şahıslarla ortak hareket ederek, Amerika’daki irtibatları sayesinde elde ettikleri haksız çıkarları çok sayıda banka süreciyle kurmuş oldukları yahut yetkilisi oldukları şirket hesaplarına aktardıkları belirtiliyor. 17 Mayıs 2021 tarihindeki birinci duruşmada, Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki yakalama kararının kaldırarak yokluğunda tutuklama kararı verilmişti.

CEZA İSTEMLERİ

Sanık Kamil Feridun Özkaraman, yakalamalı sanıklar Sezgin Baran Korkmaz, Alptekin Yılmaz, Olessia Zoubkova, tutuksuz sanıklar Ayşe Nil Yılmaz, Bereket Öner ve Ziyaattin Bartik‘ın “Suçun konusunu oluşturan malvarlığı bedelini, bu özelliğini bilerek satın almak, kabul etmek, bulundurmak yahut kullanmak” kabahatinden başka farklı 3 yıldan 7 yıl 6 aya kadar mahpusla cezalandırılması isteniyor.

Yakalamalı sanıklar Jacob Ortell Kingston ve Levon Termendzhyan’ın (Lev Aslan Dermen), “Bir hatadan kaynaklanan malvarlığı bedellerini, yurt dışına çıkarmak yahut bunların gayrimeşru kaynağını gizlemek yahut yasal bir yolla elde edildiği konusunda kanaat uyandırmak amacıyla çeşitli süreçlere tabi tutmak” cürmünden farklı başka 4 yıl 6 aydan 10 yıl 6 aya kadar mahpus cezasına çarptırılması isteniyor.

Tutuksuz sanık Doğa Doğan‘ın ise “Suçtan kaynaklanan malvarlığı kıymetlerini aklama cürmüne yardım etme” kabahatinden 1 yıl 6 aydan 3 yıl 9 aya kadar mahpusla cezalandırılması talep ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.