Sel tedbirleri: Duvarlar yükselecek yeni dere yatakları açılacak

HANDE ATILGAN Ankara – Kastamonu’da afete müdahale çalışmalarının arkasından sıra kalıcı önlemler için planlananlara gelecek.

İRAP ile ilin farklı noktalarında çoğu dere yatağı düzenlemesi olan 33 tedbir belirlendi. 2019-2020’den bu yana devam eden iyileştirme çalışmalarında ilk sırada ele alınacak iki adet “yüksek öncelikli” çalışma bulunurken, tedbirlerin büyük kısmına 2023-2024 yıllarına kadar süre tanındı. Hiçbir tedbir “çok yüksek öncelik” olarak belirlenmedi.

Planda, Cide ilçesindeki Sırakaya Deresi’ne 2023’e kadar yatak düzenlemesi yapılması ve geçiş yapısının iyileştirilmesi ile en kısa sürede merkeze Suluceviz Deresi için erken uyarı sistemi kurulması “yüksek öncelikli” tedbirler olarak tanımlanırken, Taşköprü, Bozkurt ve Abana ilçelerindeki derelerin yatak düzenlemesine “orta öncelik” seviyesi verildi. Geri kalan dereler, düşük ve çok düşük tedbir seviyesinde kaldı. Çoğu dere için öncelikli tedbir, kanalları çevreleyen duvarları yükseltmek olurken, il merkezinde yer alan ve kapalı şekilde akan “Kasaba Deresi” ile Taşköprü ilçesindeki Mahalle İçi Deresi için “dere yatağı oluşturulmalı” tespiti dikkat çekti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.