Sav: Mehmet Ali Çelebi, AK Parti’ye katılacak

Eski CHP milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş, bağımsız milletvekili Mehmet Ali Çelebi’nin AK Partili yetkililerle görüştüğünü ve AK Parti’ye katılacağını argüman etti.

TV100’de yayınlanan “Gündeme Dair” programında iddiayı lisana getiren Barış Yarkadaş, “Ergenekon operasyonlarında tutuklanan ve kamuoyunun ‘Teğmen Çelebi’ olarak tanıdığı bir mühlet evvel CHP’den istifa etti, Memleket Partisi’ne geçti. Muharrem İnce’yle de birtakım uyuşmazlıklara fikir Memleket Partisi’nden de istifa etti. Mehmet Ali Çelebi son 20 gündür, evvel Cumhur İttifakı’nı öven kimi paylaşımlarda bulundu, akabinde kimi AKP milletvekilleriyle fotoğraf vermeye başladı” diye konuştu.

‘AK PARTİ KÜME BAŞKANVEKİLİ VE MKYK ÜYESİYLE GÖRÜŞME YAPTILAR’

Çelebi’nin paylaşımlarını AK Partili bir iş insanına sorduğunu belirten Yarkadaş, şunları söyledi:

“Ben de bunu merak ettim, bugün AK Partili bir işadamı arkadaşıma da sordum, ‘Mehmet Ali Çelebi’yle bir temasınız mı var’ diye. Kendisini de aradım 2 defa, Mehmet Ali Çelebi’nin telefonu kapalıydı. İsmini veremeyeceğim AK Partili bir iş insanı, söylediği şu: ‘Mehmet Ali Çelebi’yle AK Parti Küme Başkanvekillerinden biri ve AK Parti MKYK üyesi bir arkadaşımız temas kurdular, görüşmeler yaptılar ve Mehmet Ali Çelebi’nin Ekim ayından itibaren AK Parti sıralarında milletvekilliğine devam etmesi konusunda anlaştılar’. Yani Ekim ayında, TBMM açıldığında şayet son anda fikrini değiştirmezse, ki değiştireceğini de zannetmiyorum. İşin özeti şu, Mehmet Ali Çelebi, Ekim ayından itibaren AK Parti sıralarında milletvekilliğine devam edecek.”

“Zaten Mevlüt Çavuşoğlu’nun iki açıklamasını da Twitter’da paylaşmıştı” diyen Yarkadaş, “Önceki gün de AKP milletvekili İsmail Ok’la gazileri ziyaret etti. Biliyorsunuz İsmail Ok da YETERLİ Parti’den AK Parti’ye geçmişti. Artık AK Parti’de diyebilirsiniz zira AKP’li iş insanı arkadaşımıza iki defa sordum, ‘Televizyonda anlatacağım’ dedim, ‘Rahatlıkla söyleyebilirsin, bir küme başkanvekili ve bir MKYK üyesiyle görüştüler, üst seviye de görüşmeler oldu ve Mehmet Ali Çelebi Ekim ayında itibaren AK Parti’de siyaset yapacak’ dedi” tabirlerini kullandı.

MEHMET ALİ ÇELEBİ KİMDİR?

Bağımsız İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Ergenekon Davası sanıkları ortasında yer almasıyla tanınmıştı. 2003 yılında İzmir Maltepe Askeri Lisesi’nden birincilikle mezun olan Çelebi, 2007’de Kara Harp Okulu’nu dördüncülükle bitirdi.

18 Eylül 2008 tarihinde Ergenekon davası kapsamında “terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla gözaltına alınıp tutuklandı ve 16.5 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. 41 ay cezaevinde kalan Çelebi, davada geçersiz kanıtların üretildiğinin uzman raporlarıyla kanıtlanmasının akabinde 2014 yılında tahliye oldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri’den istifa eden Çelebi, siyasete atıldı. CHP’nin 35’inci Olağan Kurultayında 378 oy alarak Parti Meclisi’ne girdi. Şubat 2018’deki kurultayda da Parti Meclisi’ne seçilen Çelebi, 2018 Genel Seçimleri’nde CHP’den İzmir Milletvekili seçilerek TBMM’ye girdi.

2018 seçiminde Cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce’nin CHP’den ayrıldıktan sonra kurduğu Memleket Partisi’ne katılan Mehmet Ali Çelebi, 25 Şubat 2022’de Memleket Partisi’nden istifa ettiğini açıkladı. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.