Rusya’da tutuklanan Brittney Griner, Joe Biden’a mektup yazdı

Rusya’nın 17 Şubat’ta tutukladığı ABD’li yıldız basketbolcu Brittney Griner, ABD Lideri Joe Biden’a mektup yazarak kendisini kurtarmasını istedi. “Sonsuza kadar burada olmaktan korkuyorum” diyen Griner hakkında Rusya’nın aklında öbür bir plan var…

Rusya’da aylardır tutuklu bulunan WNBA’in ABD’li yıldızı Brittney Griner, ABD Lideri Joe Biden’a mektup göndererek yardım istedi. Brittney Griner’ın temsilcileri, Beyaz Saray’a yollanan mektupta yazılanları açıkladı.

Rusya’da tutuklu bulunan Griner, “Buradaki Rus hapishanesinde, eşimin, ailemin, arkadaşlarımın, olimpiyat formamın yahut rastgele bir başarımın muhafazası olmadan ve fikirlerimle baş başa otururken, sonsuza kadar burada olmaktan korkuyorum” dedi.

Griner ayrıyeten, özgürlük kavramının 4 Temmuz’da kendisi için büsbütün farklı bir manaya büründüğünü söyledi.

“ÖZGÜRLÜĞÜN MANASI DEĞİŞTİ”

“4 Temmuz’da ailemiz olağanda, Vietnam Savaşı Gazisi olan babam da dahil olmak üzere özgürlüğümüz için savaşan insanları onurlandırır. Bu günü çoklukla nasıl kutladığımı düşünmek canımı yakıyor. Zira özgürlük bu yıl benim için büsbütün farklı bir şey tabir ediyor.”

Mektubun Griner’ın Moskova dışındaki hapishane hücresinden Beyaz Saray’a nasıl ulaştığı aşikâr oldu. ESPN’de yer alan habere nazaran, Griner’ın arkadaşlarına ve ailesine bildiri gönderebiliyor, lakin Rus yetkililerin yazışmaları okuyor.

BRITTNEY GRINER NEDEN TUTUKLU?

WNBA’de Phoenix Mercury’nin yıldız pivotu Griner, Rusya Premier Ligi’nde UMMC Ekaterinburg forması giymek için ülkeye girmeye çalışırken 17 Şubat’ta tutuklandı. Rusya’da yasa dışı bir unsur olan esrar yağı içeren elektronik sigara kartuşlarını ülkeye sokmakla suçlandı.

New York Times’a nazaran Griner, Rusya’da 10 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılabilecek büyük çaplı uyuşturucu kaçakçılığından yargılanıyor. ABD’li yetkililer, 3 Mayıs’ta Griner için “yanlış formda gözaltına alındı” yorum yaptı. Griner’ın davası 1 Temmuz’da başladı.

RUSYA’NIN MAHKUM TAKASI PLANI

ABD basını davayı, Griner için “mahkumiyet ve uzun bir cezayla sonuçlanacak” formda tasarlanmış bir “gösteri duruşması” olarak lanse etti ve Rusya’nın ABD ile mahkum takasına girmek için uğraştığını yazdı.

Griner şimdi duruşmada savunma yapmazken, ABD Lideri Biden’a yolladığı mektubun işe yaramasını umuyor: “Çok fazla efor gösterdiğinizin farkındayım fakat lütfen beni ve öbür mahkumları unutmayın. Lütfen bizi konuta getirmek için elinden geleni yap.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.