Muharrem İnce: Bunları var ya bu rakı içenler kurtarıyor

Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce, kimi ziyaretlerde bulunmak için geldiği Bilecik’teki gazetecilere gündeme ait açıklamalarda bulundu.

ANKA Haber Ajansı’nın haberine nazaran, akaryakıta yapılan artırımları eleştiren İnce, “Gerçekten içler acısı durumlar yaşıyoruz. Az evvel buraya gelirken bir benzinlikte durdum, ‘Akşam tekrar bir artırım gelmiş galiba. Nedir durum akaryakıt, mazot kaç para’ dedim. ‘Artık ezberleyemiyorum, daima tabelaya bakmam gerekiyor, bilemeyeceğim’ dedi. Akaryakıt satıcısı akaryakıtın fiyatını söyleyemedi, ‘Bugün de gelecekmiş, şaşkınım’ dedi” halinde konuştu.

‘ŞEKERE MUHTAÇ OLDUK, DÜŞTÜĞÜMÜZ HALE BAK’

Cumhurbaşkanı Kararı’yla 400 bin ton şeker ithalatına müsaade verilmesine reaksiyon gösteren İnce, şunları söyledi:

“Yine Cumhurbaşkanı Kararı var, şeker alacakmışız dışarıdan. Cumhuriyet’in kuruluş yıllarında şeker fabrikası kurulmuşken bu haramzadeler sattılar ne var ne yok, artık 400 bin ton şeker alacağız yurt dışından. Şekere muhtaç olduk, düştüğümüz duruma bak Allah aşkına. Bu ortada yetmiyormuş üzere, TRT’nin bandrol parasını artırıyorlar, telefon alırken, bilgisayar alırken. ‘Tayyip Radyo Televizyonu’na para ödeyeceğiz. Hepimiz para ödeyeceğiz ancak bizi göstermeyecek, yalnızca Erdoğan’ın borazanlığını yapacak. Temmuz yaklaşıyor, minimum fiyat ne olacak? Memura ne artırım gelecek, hiçbirini bilmiyoruz.”

“Bildiğimiz bir tek şey var. Dünyada bir birinci daha yaşanıyor” diyen İnce, “Rakının fiyatı 85 lira, vergisi 240 lira. Bir eserin vergisi fiyatını geçemez, iktisadın kuralı bu. 85 liradan 240 lira vergi alıyorlar. Yani bunları var ya bu rakı içenler kurtarıyor, biliyor musunuz? Vergiyi buradan alıyorlar. İçmeyin şunu ya, vallahi içmeyin” tabirlerini kullandı.

‘UZAYA GİDECEK ŞAHISTA NASIL TORPİL YAPACAKLAR MERAK EDİYORUM’

Milletlerarası Uzay İstasyonu’na bir Türk vatandaşı gönderileceğini ve müracaatların alınmaya başlandığını hatırlatan Muharrem İnce, “Memleket yangın yeri, vaatlere bakın vaatlere; uzaya gidecekmişiz. Haydi bir kişi uzaya gidecek 85 milyon kişi içinden, o şanslı kişi kim sanki? Ona nasıl torpil yapacaklar çok merak ediyorum doğrusu” dedi.

‘DÜNYADA BESİN FİYATLARI YÜZDE 30 ARTTI, TÜRKİYE YÜZDE 90 ARTTI’

Ülkedeki sorunlara kalıcı tahliller getirilmediğini belirten İnce, şöyle devam etti:

“Depo basarak, ‘stokçu’ diye suçlayarak, tanzim satış mağazaları açarak sorunun tahlilini istiyorlar. Marketlere mektup yazarak ‘ucuza verin’ diye, sorunun çözüleceğine inanıyorlar. Sorun orada değil, sorun üretimde. Türkiye üretemiyor. Geçen yıldan bu yana brent petrol yüzde 60 artmış lakin mazot yüzde 300 artmış. Dolar yüzde 100 artmış. Geçen sene 8 lira bu ayda, artık 16 liranın üzerinde. Bu türlü bir durumda Türkiye üretemez. ‘Dünyada da pahalılık var’, bu palavradan sıkıldım artık. Bunu tekrar anlatmak istiyorum. Dünyada besin fiyatları yüzde 30 arttı, yanlışsız bu. Almanya’da da Japonya’da da arttı fakat Türkiye’de yüzde 90 arttı. Biz, ‘Niye yüzde 30 arttı’ demiyoruz? Tamam, savaş ve pandemi var, anladık. Tamam, tedarik zincirleri kırıldı, anladık. Fakat dünya ortalaması 30’ken bizde neden yüzde 90, bunu soruyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.