Mahmut Şahin: Emeklilerin eline 15 bin TL fazla promosyon geçebilir

Tüketiciler Birliği Genel Lideri Mahmut Şahin, bankaların son devirde emeklilere verdiği promosyonlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Son periyotta birtakım bankalar tarafından maaşını taşıyan emeklilere yüksek promosyonların verileceği açıklandı.

Bu promosyonlardan faydalanmak için maaşını taşımak isteyen vatandaşların zahmetler yaşadığını aktaran Mahmut Şahin, emekli maaşına haciz konamayacağını bu yüzden bankaların müşterilerinin gitmemesi için maaşlarına bloke koyduğunu söyledi.

İHA’nın haberine nazaran; Mahmut Şahin, hususa ait şu tabirleri kullanarak açıklamalarda bulundu:

“Promosyon bir pazarlıktır, emekliler istedikleri bankadan alabilirler”

“Emekliler çok büyük bir kalabalık. Olağanda promosyon olayını biz 2-3 yılda bir kurumlarda görüyoruz, duyuyoruz. Çalışanlar ve memurlar ismine kurumlar bankalarla pazarlık yapıp, promosyon alıyorlar. O rekabet esnasında ölçü giderek artabiliyor.

En kalabalık grup aslında emekliler. Aslına bakarsanız emekliler ismine bakanlığın bankalarla bir pazarlık yapması lazım. Bütün emekliler ismine tek çatı altında daha önemli sayılar emeklilere promosyon olarak sağlanabilir. Ama şu anda bunu yapamıyorlar, yapmıyorlar sebebini bilmiyorum.

Emeklilerin bu hususta dikkat etmesi gereken kurallar var. Promosyon bir pazarlıktır, özgür bir piyasadır. Emekliler istedikleri bankadan alabilirler. Hasebiyle bankalar emeklileri kendi bankalarına çekmek için yüksek promosyonlar veriyorlar. Yalnız bu noktadan sonra problemler başlıyor.

Olağanda emeklinin maaşına haciz konamaz. Fakat bankalar haciz konamaz olayından yola çıkarak, bloke koyuyorlar. Yani kendisinden gitmesini istemiyorsa, kredi ve kredi kartı varsa, hesaba bloke koyuyor. Gitmesin diye meşakkat çıkartıyor.


“Bloke konusunda Yargıtay’ın bir kararı var”

Lakin emeklinin şayet ki kontrat mühleti bitmişse gitme hakkı var. Lakin mühleti bitmeden gitmek istiyorsa o almış olduğu promosyonun kalan müddete olan oranı belirleniyor ve o fiyat ödenerek, bankadan ayrılabiliyor. Yalnız bankalar bloke koyuyorlar.

Bloke konusunda da Yargıtay Genel Kurulu’nun bir kararı var. Yani emeklinin promosyon hariç devlet tarafından verilen bütün ödemelerine ne haciz konulabilir ne de bloke konulabilir.

Bankalar bu blokeyi koyuyorlar ve o mevzu çözülene kadar o kişiyi göndermiyorlar. Blokeyi de mahkeme kararıyla çözdürdükten sonra o blokeyi kaldırarak, yeni bir bloke koyuyorlar. Emekliler artık işlerini bırakıp bankalarla bu uğraş içerisine girdiler.”


“Emekli gidebilir, engelleyemezsiniz”

Emeklilerin istediği vakit istediği bankaya gidebileceğini, bunu engellemek isteyen bankalara cezai yaptırım uygulanması gerektiğinin altını çizen Şahin, “Normalde yapılması gereken; emekli istediği vakit istediği bankaya gidebilir, yüksek fiyat veren ya da vermeyen fark etmez. Emekli gidebilir, bunu engelleyemezsiniz.

Ancak gitmemesi için kendilerince tedbirler alıyorlar. Ama hukuku çiğniyorlar. Bu manada bankaların uyarılması gerekiyor. Mahkemeler kararı verirken ‘sadece blokenin kaldırılması’ diyor ancak o kaldırılma esnasında 6, 8, 10 ay her ne kadarsa emeklinin bir mağduriyeti oluşuyor.

Mağduriyetin de bir karşılığının ödetilmesi lazım ya da bankaya bir ceza verilmesi lazım. Banka yaptığıyla kalıyor. Münasebetiyle bitirmiyorlar, devam ediyorlar.

Öyle ki; bankalar şu anda ‘bana borcu var’ diye blokeyi koyuyor, daha sonra ‘bloke kaldırıldı’ dendiğinde onu alıp icra belgesine koyuyor. Sonra diyor ki, ‘ben icra evrakındaki parayı aldım’. Hesabından almadım.’ Bu çok yanlış bir şey; siz ekiplerinizle, hukukçularınızla emekliye hayatı çekilmez hale getiremezsiniz.

Burada hukukun onlara bir ceza vermesi gerekiyor. Yalnızca kaldırmayla yetinilmemeli. Bunun kesinlikle bir yaptırımı olmalı ve emeklilerin de promosyonla rahat bir nefes alması sağlanmalıdır.” sözlerini kullandı.


“Emeklilerin eline 15 bin TL fazla promosyon geçebilir”

Bakanlığın çalışmasıyla birlikte emeklilerin eline 10-15 bin TL fazla promosyon geçebileceğini de belirten Tüketiciler Birliği Genel Lideri Mahmut Şahin, “Bazı kurumlarda 30-32 bin TL’ye çıkan promosyon görüşmelerinin olduğunu duyuyoruz. Bunun sebebi ne? 12 bin çalışanın olması.

Burada 12 milyon emekli var. Bakanlık; 12 milyon emekliyle bankaların karşısına çıkarsa emeklilerin eline 10-15 bin TL tahminen daha fazla promosyon geçebilir” diye konuştu.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.