Kripto Madencileri Ekran Kartlarını Satışa Çıkarmaya Başladı

Çin’deki kripto para madencileri, operasyonlarını dağıtmaya ve ikinci el ekipmanlarını satışa çıkarmaya başladı. Daha önce ekran kartı piyasasındaki güncel duruma değinmiştik. Bitcoin ve Ethereum ile birlikte tüm kripto para borsasında büyük bir çöküş yaşandı. Fiyatlar normalleşmeye başlarken madenciler de kayıplarını azaltmak için bileşenlerini satmak istiyorlar.

Satıcılar, eBay’e benzer ikinci el bir Çin pazarı olan Xianyu’yu birçok kullanılmış GeForce RTX 30 serisi (Ampere) ekran kartıyla doldurdu. Stokları eritmek isteyenler karaborsacılar veya internet kafe sahipleri de olabilir, ancak bunların büyük çoğunluğu muhtemelen madenci. Örneğin Twitter kullanıcısı I_Leak_VN, 500 dolar civarında (3500 yuan) satılan birçok özel soğutmalı GeForce RTX 3080 ekran kartı gördü. Bu kart bildiğiniz gibi 699 dolar liste fiyatıyla çıkmıştı.

Bazı madenciler, ekran kartlarından kurtulmak için açık artırma yöntemlerine başvurdu. Bir Baidu gönderisine göre Ethereum madencileri 300 ila 350 dolar arasında tonlarca GeForce RTX 3060 Ti ekran kartı satıyorlar. Bir zamanlar GeForce RTX 3060 Ti, performansı ve fiyat etiketi göz önüne alındığında madencilik için en popüler modellerden biriydi.

Kripto piyasasında yaşanan durumdan yalnızca küçük madenciler etkilenmiyor. Toronto merkezli Bitfarms gibi büyük madencilik çiftlikleri bile harekete geçmeye başladı. CoinDesk raporuna göre Bitfarms, şirketin borcunu azaltmak ve likiditeyi artırmak için 62 milyon dolar değerinde 3.000 BTC sattı. Buna ek olarak, ünlü madencilerden biri olan Riot Blockchain, nakit toplamak için Nisan ayından bu yana bitcoinlerini satmaya başladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.