Kocaeli’de hastaneye vinçle götürülen bayan yardım bekliyor

Kocaeli’nin İzmit ilçesine bağlı Topçular Mahallesi’nde bir meskenin ikinci katında yaşayan 41 yaşındaki Hayat Işık, yaklaşık 25 yıldır fazla kilolarıyla uğraş ediyor.

Hem hareketsizlik hem aldığı ilaçlar sebebiyle daha da kilo alan Işık, 200 kiloya ulaştı. 1 yıl evvel büsbütün yatağa bağlı hale gelen Işık, teneffüs aygıtına bağlı ömrünü sürdürmeye çalışıyor.

Vinçle konutundan indiriliyor

Ayağa kalkamayan Hayat Işık, itfaiye grupları olmadan hastaneye gidemiyor. Kalp hastası olan Işık, hastaneye gitmesi gereken vakitlerde ikinci kattaki konutundan vinç yardımıyla indiriliyor.

İtfaiye takımlarının uzun uğraşları sonucunda özel donanımlı ambulansa bindirilen Işık, taburcu edildikten sonra ise yeniden özel ambulansla meskenine getiriliyor. Işık, tekrar itfaiye grupları tarafından vinç yardımıyla meskenine çıkarılıyor.

Kendi özel muhtaçlıklarını bile karşılayamayan Işık’ın bütün muhtaçlıklarını eşi gideriyor. Yatağa bağımlı halde, tüm gün eşinin işten gelmesini bekleyen Işık, kilolarından kurtulmak istiyor.


“Benim de hoş bir hayatım olsun istiyorum”

Yaklaşık 1 yıldır yatağa bağımlı halde olduğunu söyleyen Işık, “25 yıldır fazla kilolarım var, nefes alamıyorum. 1 yıldır de yatağa bağımlı haldeyim. Gidip gelemiyorum. Her şeyimi eşim yapıyor. Ben kendi işimi kendim yapamıyorum, makineye bağımlıyım. Nefes alırken çok zorlanıyorum, yürüyemiyorum. Hastaneye gidip gelmek çok güç oluyor. İtfaiyeciler yardım ediyor. Konutumuz iki katlı olduğu için vinçle indirip çıkarıyorlar” diye konuştu. Kilo vermek istediğini belirten Işık, “Tedavi olmak istiyorum, benim de hoş bir hayatım olsun isterim” dedi.


Hastaneye de konutuna de vinçle giriyor

İtfaiye takımlarının kendisini indirirken zorlandığını belirten Işık, “Beni indirmek çok sıkıntı oluyor. 1 saat oluyor. Gruplar 1 saat uğraşıyorlar. Hastaneye gittiğimizde itfaiyeyi çağırıyoruz, hastaneden geldiğimizde tekrar itfaiyeyi çağırıyoruz. Hastaneden geldiğimde tekrar gelip uğraşıyorlar. Ben de bu kilodan kurtulmak istiyorum” diye konuştu.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.