Klasik Türk okçuluğu UNESCO listesine girdi

Vakıftan yapılan açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Daire Başkanlığı iş birliği ile yürütülen çalışma kapsamında, okçuluğun listeye Türkiye’nin 11. bedeli olarak kaydedildiği belirtildi.

Geleneksel Türk okçuluğunun ayrıyeten bu alanda dünyanın birinci pahası olarak alındığı da vurgulandı.

“Somut olmayan kültürel miras”

Okçular Vakfı, Fransa’nın başşehri Paris’teki “Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Kontratı Taraf Devletler 9. Genel Kurulu”nda UNESCO akreditasyonun kabulüyle Türkiye’yi Somut Olmayan Kültürel Miras Varlığı üzerinden temsil edecek.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Akreditasyon kabulü ile ülkemizi Somut Olmayan Kültürel Miras Varlığı üzerine temsil edecek Sivil Toplum Kuruluşu olmanın heyecanını yaşıyoruz. Türk gençliğine, kültürüne ve sporuna yapacağımız hizmetler aralıksız devam edecektir. Barışın lisanı olan spor ve kültürün birlikteliğinin en eşsiz örneklerinden olan tarihi Okçular Tekkesi’nin bugünkü temsilcileri olarak daima daha ilerisini hedefleyerek Somut Olmayan Kültürel Miras Varlığı’nın yaşaması Okçular Vakfının ana misyonları ortasındadır.” ifadelerine yer verildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.