Kemal Kılıçdaroğlu’ndan, Kuddusi Okkır’ın eşine ziyaret: ‘Devletin özür dilemesi lazım’

CHP Önderi Kılıdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve torunu ile birlikte Sabriye Okkır’ı İzmir’de ziyaret etti. Kuddusi Okkır, Ergenekon kumpas davasında “Ergenekon’un kasası” olduğu teziyle yargılanırken 6 Temmuz 2008 tarihinde ömrünü yitirdi. Ziyarette Kılıçdaroğlu’na, CHP İzmir Vilayet Lideri Deniz Yücel de eşlik etti. 

Ziyaretin akabinde Kılıçdaroğlu, Sabriye Okkır ile birlikte ziyarete ait açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, devletin Okkır Ailesi’nden özür dilemesi gerektiğini söyledi. 

Devletin adaletli olması gerektiğini tabir eden Kılıçdaroğlu, “Her acının aslında bir ders olması lazım. Bu dersi alması gerekenlerin başında da bu ülkenin yöneticileri gelir” dedi. 

“KUDDUSİ OKKIR’IN VEFATI ASLINDA BİR CİNAYETTİR”

Sabriye Okkır’a kendilerini ağırladığı için teşekkür eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

Sabriye Hanım’ı ziyaret ettim, eşim ve torunumla birlikte. Kuddusi Okkır’ın vefatı aslında bir cinayettir. Bunu hepimiz biliyoruz. Büyük bir acıdır. Acı yalnızca aileye has bir acı değil, bu ülkede hak, hukuk ve adalet isteyenler birebir acıyı bir biçimiyle çekmişlerdir. Devletin aslında özür dilemesi lazım. Oturması, konuşması lazım. Bu kadar büyük acıları çektirmemesi lazım.

‘GELSİN, LAKİN SİTEMLERİM OLACAK’ DEMİŞTİ. EVET ‘YİNE GELECEĞİM’ DEDİM

Siz bir topluma, bir kitleye, bir aileye acılar çektirirseniz devleti adalet ile yönetmiyorsunuz demektir. Kendisinden randevu istediğimde ‘Gelsin, lakin sitemlerim olacak’ demişti. Evet ‘yine geleceğim’ dedim. ‘Sitemlerini dinleyeceğim’ dedim. Zira onun acısı, aslında hepimizin acısıdır. Onun yaşadığı acıları bu toplumda hiçbir kişinin, ailenin yaşamasını istemem. O nedenle devletin adaletli olmasını isterim.

DEVLETİN SABRİYE HANIM İLE OTURUP HELALLEŞMESİ LAZIM

Gerçekten kendisine kelam de verdim. Katiyetle devletin Sabriye Hanım ile oturup helalleşmesi lazım. Bir formuyla yaşanan dramların diğer ailelere yaşatılmaması lazım. Her acının aslında bir ders olması lazım. Bu dersi alması gerekenlerin başında da bu ülkenin yöneticileri gelir. Bunu kendisine de aktardım. Oturduk, konuştuk, bizi kabul etti. Kahve ısmarladı. Kendisine yürekten teşekkür ederim.”

KUDDUSİ OKKIR KİMDİR?

Okkır, 1948 yılında Yalova’da doğdu. İş insanı olan Okkır, o periyot Cumhuriyet savcısı olan ve bugün FETÖ soruşturması kapsamında kırmızı bültenle aranan, firari Zekeriya Öz’ün talimatıyla Ergenekon kumpası kapsamında gözaltına alındı.

Okkır, 20 Haziran 2007 tarihinde tutuklanarak Bayrampaşa Cezaevi’ne gönderildi. 10 gün Bayrampaşa Cezaevi’nde kalan Okkır, daha sonra Tekirdağ F Tipi Cezaevi’ne nakledildi. “Ergenekon’un finansörü” olduğu teziyle yargılanan Okkır, cezaevinde kaldığı periyotta sıhhati bozuldu.

Nisan 2008’de “Majör depresyon” teşhisi konulan Okkır, Bakırköy Ruh ve Hudut Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edildi. Okkır’a burada zatürre ve böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. 10 Mayıs 2008 tarihinde Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesine yatırılan Okkır’a, “Akciğer kanseri, beyin ve kemik metastası” teşhisi konuldu.

Daha evvel de mahkemeye başvurduğunu; lakin “delilleri karartabileceği” gerekçesiyle eşinin hür bırakılmadığını söyleyen, Okkır’ın eşi Sabriye Okkır, Kuddusi Okkır’ın sıhhat durumuna dair raporu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sundu. Kuddusi Okkır, savcılığın talebiyle nöbetçi mahkeme tarafından 1 Temmuz 2008 tarihinde özgür bırakıldı.

Okkır, hür bırakılmasından 5 gün sonra 6 Temmuz 2008 tarihinde tedavi gördüğü Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 60 yaşında ömrünü yitirdi.

Adalet Bakanlığı makamında 2007-2009 yılları ortasında Mehmet Ali Şahin oturuyordu.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.