Karadeniz’de korkutan renk değişimi: ‘Alg patlaması’ sebep oldu

İstanbul’da Arnavutköy Karaburun Kıyısı’nda, geçtiğimiz haftalarda deniz suyunun turuncu renge döndüğünü gören vatandaşlar durumu Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Başkanlığının ‘Alo 181’ ihbar sınırına bildirdi.

Bakanlık takımları denizden numuneler alarak, gerekli tahlillerin yapılması için TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Laboratuvarı’na gönderdi.

Numuneleri ‘faz kontrast ışık mikroskobu’ altında inceleyen TÜBİTAK-MAM, renkli kısmın ‘planktonların çok üremesi’ sonucu oluştuğunu tespit etti. Raporda, teşhis edilen fitoplanktonların, bir ‘dinoflagellat’ tipi olan ‘noctiluca scintillans’ olduğu açıklandı.

“Deniz kendisini toparlayabildi”

İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yelda Aktan ise araştırmayı kıymetlendirdi. Prof. Dr. Yelda Aktan, alg patlamasının ilkbahar aylarında görüldüğünü belirterek,Marmara Denizi hem iklimsel değişim tesiriyle hem insan baskısı istikametiyle bu tip artışları dayanaklar bir yapıya sahip. İlkbahar aylarında fitoplankton dediğimiz canlıların çok artışıyla bu durum görülebiliyor. Bunların içerdiği birtakım pigment hususları var. Bu unsurlara nazaran suda renk değişikliğine sebep olabiliyorlar. Bu renk değişimi çok uzun sürerse ekosistemde olumsuz tesirleri görülebiliyor. Marmara Denizi’nde alg patlaması çok kalıcı olmadı zira meteorolojik faktörlerin tesiriyle deniz kendisini toparlayabildi. dedi.

“Müsilaja neden olabilirdi”

DHA’ya konuşan Yelda Aktan, Müsilaja da neden olan canlı çeşidi fitoplanktonlar. Başka bakterilerle etkileşim sonucunda müsilaj su yüzeyini kaplıyordu. Tekrar buna da sebep olan canlılar fitoplanktonlar dediğimiz canlı çeşidi. Bu sefer farklı bir fırsat bulup, bu artış göstermiş ve renk değişimine sebep olmuş. Şu an müsilaja sebep olan tiplerden bu örnek içerisinde göremedik. Lakin bu yok manasına gelmiyor. Yalnızca fırsatı bu çeşitler buldular, bunlar artış gösterdiler ve renk değişimine sebep oldular. Öbür cinsler artış gösterseydi, müsilaj oluşturacaklardı. formunda konuştu.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.