Joe Biden: Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini güçlü halde destekliyoruz

ABD Lideri Joe Biden, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği için yaptığı başvuruyu memnuniyetle karşıladıklarını ve sürece güçlü dayanak verdiklerini açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına nazaran, yazılı açıklama yapan Joe Biden, “Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik başvurusunu güçlü formda destekliyoruz ve memnuniyetle karşılıyoruz. ABD Kongresi ve NATO müttefiklerimizle Finlandiya ve İsveç’i tarihin en güçlü savunma ittifakına süratli biçimde dahil etmek için çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum” tabirini kullandı.

Müracaat yapılmasının kıymetli bir karar olduğunu belirten Biden, NATO’nun 5. unsuruna bağlılıklarının sarsılmaz olduğunun altını çizdi.

İki ülkenin iştirakinin NATO’yu daha da güçlendireceğini söyleyen Biden, “NATO üyelikleri değerlendirilirken ABD; Finlandiya ve İsveç ile ortak güvenliğimize tehditlere karşı güçlü durulması ve taarruzların geri püskürtülmesi konusunda çalışmayı sürdürecektir” bildirisini verdi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile yarın Washington’da görüşeceğini anımsatan Biden, görüşmelerde iki ülkenin NATO başvurusu ve Avrupa’nın güvenliği konusunda görüş alışverişinde bulunacaklarını kaydetti. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.