Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati: ‘Son 20 yılda ülkemiz dünya ortalamasının 2 katı süratli yol aldı’

 Adana İş Dünyası Buluşması programında konuşan Nebati, ”Enflasyonla çabayı desteklemek üzere devlet olarak 241 milyar TL’yi aşan bir vergi gelirinden vazgeçiyoruz. Fiyat artışlarının vatandaşlarımıza taban seviyede yansıması için azami bir uğraş gösteriyor ve gerekli adımları atmaya devam ediyoruz” dedi. 

“SON 20 YILDA ÜLKEMİZ DÜNYA ORTALAMASININ 2 KATI SÜRATLİ YOL ALDI”

Türkiye’nin iktisadı hakkında da iştirakçilere bilgiler veren Bakan Nebati, “Türkiye, üretim, ihracat, yatırımlar ve istihdam bakımından son devirde kıymetli başarılara imza attı. 2021 yılında salgın şartlarına karşın yüzde 11 oranında büyüyerek son on yılın en yüksek performansına ulaştık ve G20 ülkeleri ortasında en süratli büyüyen iktisat olduk. Ekonomimiz, 2022 yılının birinci çeyreğinde de yıllık bazda gerçek olarak yüzde 7,3 büyüyerek güçlü performansını devam ettirdi. Bu periyotta iç talebin büyümeye katkısı 3,9 puan, net dış talebin katkısıysa 3,5 puan biçiminde gerçekleşti. Böylelikle, 2021 yılı birinci çeyreğinden itibaren elde ettiğimiz istikrarlı büyüme kompozisyonunu, 2022 yılının birinci çeyreğinde de devam ettirdik. Türkiye, pandemi sonrası devirde global tedarik zincirinde yaşanan kırılmaları en düzgün biçimde kıymetlendirerek kıymetli ihracat fırsatları yakaladı. 2002 yılında Türkiye’nin dünya ihracatından aldığı hisse yüzde 0,55’ken, 2021 yılında yüzde 1 eşiğini aşmış durumda. Bu sayılar, son 20 yılda ülkemizin, dünya ortalamasının neredeyse 2 katı bir süratle yol aldığını da net bir formda gösteriyor. Hakikaten ihracatımız 2021 yıl sonunda 225,3 milyar dolara, 2022 Mayıs ayında da 242,6 milyar dolara ulaşarak tarihi rekorlar kırmaya devam etti” dedi.

“2022 YILINDA 241,3 MİLYAR LİRA VERGİ GELİRİNDEN VAZGEÇİYORUZ”

Birçok kalemde KDV indirimi yapıldığını vurgulayan Bakan Nebati, “Hanehalkının tüketim sepetinde değerli yer tutan besin, paklık ve hijyen materyalleri üzere makul eserlerde ve meskenlerde kullanılan elektrikte KDV indirimi yaptık. Ayrıyeten kamunun kıymetli bir oyuncu olduğu dallarda yönlendirilen fiyatlar vasıtasıyla enflasyonist baskıları azaltıcı önlemler aldık. Elektrik ve doğalgaz üzere stratejik alanlarda yüksek oranlı sübvansiyonlarla vatandaşlarımızı, KOBİ ve sanayicilerimizi destekledik. Yakın vakitte da kira artışlarını yüzde 25’le sınırladık. Böylelikle vatandaşlarımızı fahiş artışlardan müdafaa tarafında değerli bir adım attık. Ayrıyeten kimi stratejik eserlere yönelik dış ticaret önlemlerini devreye aldık. Saydığım tüm bu adımlar kapsamında, enflasyonla çabayı desteklemek üzere devlet olarak 2022 yılında 241,3 milyar lira vergi gelirinden vazgeçiyoruz. Önümüzdeki periyotta de Besin Komitesi ve Fiyat İstikrarı Komitelerimizde aldığımız kararlarla arz güvenliğini ve istikrarını güçlendirmeye ve enflasyonla çabaya kararlılıkla devam edeceğiz. Başka yandan, makroekonomik ve finansal istikrarı kuvvetlendirmeye yönelik ek önlemlerle enflasyonla çaba sürecimizi destekliyoruz” diye konuştu. 

‘KKM’NİN MALİYETİ YAKINDAN TAKİP EDİLİYOR’

Kur Muhafazalı Mevduat sayesinde döviz tevdiat hesabının toplam mevduat içindeki hissesinin 10 puan düştüğünü belirten Nebati ”Mevduatın vadesini 2 katına çıkardık. KKM uygulamasının bütçeye maliyeti yakından takip ediliyor. KKM için bütçeden mart ayında 11.7 milyar lira, nisan ayında 4.6 milyar lira ve mayıs ayında da 4.8 milyar lira olmak üzere toplam 21.1 milyar lira fiyatında ödeme gerçekleşti” dedi.

İŞ BEŞERLERİNE TEPKİ

İş beşerlerine da seslenen Bakan Nebati, “Şöyle diyeyim: 2002’de neredeydiniz, artık neredesiniz. Kendi işinize bakın. Yalnızca ve yalnızca şunu yapın. Büronuzdaki masanın üzerindeki evraklara, faturalara bakın. Biz bu ülkede hiçbir fabrika, hiçbir imalathane, hiçbir esnaf işini kaybetmesin diye elimizden geleni yapıyoruz. Allah bize ‘işimi kaybettim’ korkusu yaşatmasın. Bizim 2023 vizyon amacımız var. 2023’ü aşacağız ve 21. yüzyılı Türkiye’nin yüzyılı olduğu damgasını vura vura, problemlerin üstesinden gele gele bu milletle birlikte yürümeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde toplantı basına kapalı devam etti.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.