Global borçlar tarihteki en yüksek düzeye ulaştı

Global borçlar, Çin ve ABD’nin borçlarındaki artışın tesiriyle yılın birinci çeyreğinde 305 trilyon doları aşarak tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı.

Milletlerarası Finans Enstitüsü’nün (IIF) yayımladığı rapora nazaran global borç meblağı yılın birinci çeyreğinde 3,3 trilyon dolar artarak 305,3 trilyon dolara yükseldi.

Bu periyotta rekor düzeye ulaşan global borç fiyatı, geçen yılın birebir periyodunda 293,4 trilyon dolar olarak hesaplanmıştı.

ÇİN VE ABD’NİN BORÇLARINDAKİ ARTIŞ TESİRLİ OLDU

Global borçlarda yılın birinci çeyreğinde yaşanan artışla Çin ve ABD’nin borçlarındaki artış tesirli oldu. Kelam konusu devirde Avro Bölgesi’ndeki toplam borç meblağı ise arka arda üç çeyrekte gerileme gösterdi.

Enflasyondaki artışı yansıtan global borcun gayrisafi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranı ise düşüşünü dördüncü aya taşırken, global borcun ülkelerin toplam GSYH’ye oranı yaklaşık yüzde 348 oldu.

Kelam konusu oranla, global borç 2021 yılının birinci çeyreğindeki tepesinin yaklaşık 15 puan altında gerçekleşti.

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERİN BORCU 100 TRİLYON DOLARA YAKLAŞTI

Global borcun dağılımına bakıldığında ise hanehalkına ilişkin borçlar yılın birinci çeyreği prestijiyle 57 trilyon dolar, finansal olmayan şirketlere ilişkin borçlar 90.6 trilyon dolar, kamuya ilişkin borçlar 88.3 trilyon dolar ve banka üzere finansal şirketlere ilişkin borçlar 69.4 trilyon dolar oldu.

Toplam GSYH’ye oranları dikkate alındığında, birinci çeyrekte hanehalkına ilişkin borçlar yüzde 66.9’dan yüzde 63.9’a ve finansal olmayan şirketlere ilişkin borçlar yüzde 102.5’ten yüzde 98.8’e geriledi. Tıpkı periyotta kamuya ilişkin borçlar yüzde 106.7’den yüzde 103.2’ye ve finansal şirketlere ilişkin borçlar da yüzde 87.3’ten yüzde 82.5’e indi.

Gelişmiş iktisatların toplam borcu yılın birinci çeyreğinde 206,7 trilyon dolar olurken, Hindistan, Çin, Güney Afrika, Brezilya ve Türkiye üzere gelişmekte olan iktisatların toplam borçları ise 98,6 trilyon dolar düzeyinde gerçekleşti.

TÜRKİYE’DE KAMUYA İLİŞKİN BORÇLAR ARTTI

Türkiye’de ise borçların GSYH’ye oranları dikkate alındığında, yılın birinci çeyreğinde geçen yılın tıpkı periyoduna kıyasla hanehalkına ilişkin borçlar, 3.4 puan azalışla yüzde 14.2’ye gerilerken, finansal olmayan şirketlere ilişkin borçlar 2.2 puan artarak yüzde 74.4’e ve kamuya ilişkin borçlar 3.4 puan artışla yüzde 44’e çıktı. Türkiye’de banka üzere finansal şirketlere ilişkin borçlar ise bu devirde 3.6 puan artarak yüzde 33.7’ye yükseldi.

GLOBAL BORÇ DİNAMİKLERİNİ KÖTÜLEŞTİRMESİ BEKLENİYOR

Raporda, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın dalgalı tesirleri global ekonomik aktiviteyi bozmaya devam ederken, büyümenin bu yıl kıymetli ölçüde yavaşlamasının ve bunun borç dinamikleri üzerinde olumsuz tesirlerinin olmasının beklendiği kaydedildi.

Çin’deki sıkı karantinalar ve daha sıkı global fonlama şartları nedeniyle beklenen yavaşlamanın borç oranlarındaki düşüş eğilimini muhtemelen sınırlayacağı ve hatta bilakis çevireceği bildirildi.

Raporda, merkez bankaları enflasyonist baskıları dizginlemek için sıkılaşmaya devam ederken, yüksek borçlanma maliyetlerinin borç kırılganlıklarını şiddetlendireceği belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.