Giresun’da vazife yapan imam 8 ayda kuranı elle yazdı

Giresun’un Dereli ilçesi Çamlı Köyü Camii’nde imam-hatip olarak misyon yapan Cet Civelek, boş vakitlerinde el yazmasıyla ilgileniyor.

Köyde boş vakitlerinin çok olduğunu söz eden Civelek, namaz vakitleri ortasında ayırdığı vakit diliminde 8 ay içerisinde Kur’an-ı Kerim’i elle yazdı.

Daha öncede 3 kere el yazması Kur’an-ı Kerim denemesi olduğunu belirten Civelek, bundan sonra da yazmaya devam edeceğini söyledi.

“Bu üçüncü denemem daha başarılı bir yazma oldu”

Boş vakitlerini okumanın yanı sıra yazarak kıymetlendirmek istediği için cüz halinde 30 ciltlik el yazması Kur’an-ı Kerim ortaya çıktığını anlatan Cet Civelek, “Meraklı olduğum sınır sanatından ötürü Kur’an-ı Kerim’i elde yazmak lise yıllarımdan itibaren merakımdı. Hatta o yıllarda deftere 100 sayfa kadarını yazmıştım lakin derslerin yoğunluğu nedeniyle tamamlayamamıştım. Daha sonraki yıllarda tekrar yazdım lakin bu üçüncü denemem daha başarılı bir yazma oldu.

“8 ay üzere bir müddet içerisinde tamamladım”

Kışın köyde kar altında yapılacak çok fazla bir iş olmadığından yalnızca namaz vakitleri ortasını kıymetlendirerek yaklaşık 8 ay üzere bir mühlet içerisinde tamamladım. Ölçü olarak ise hafızlık yaptığım Kur’an-ı Kerim’i ebadında yazdım. Bugüne kadar kurşun kalem kullandığım yazmalarımda bundan sonra da divit kalem ve mürekkeple yazmayı istiyorum.” dedi.

“Cemaatime, etrafıma armağan etmeyi düşünüyorum”

Yazmış olduğu el yazması Kur’an-ı Kerim’in baskısını yapmak istediğini de anlatan Civelek, “Bir istek ve merakla başladığım Kur’an-ı Kerim’i her seferinde kendimi daha geliştirerek devam edeceğim. İnşallah el yazmam Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme Konseyi’nden basım onayı alırsa hudutlu sayıda bastırıp cemaatime, etrafıma armağan etmeyi düşünüyorum. Etrafımda yalnızca Kur’an-ı Kerim’i okuyan olarak değil, yazan olarak da bir hatıram olsun isterim.” diye konuştu.

“Okur lakin yazmak öbür bir haz duygusu”

Kur’an-ı Kerim’i yazmanın değerine de dikkat çeken Civelek, “Herkes Kur’an okur fakat yazmak diğer bir haz duygusu vermektedir. Yazmak için evvel sabır ve istek lazım. Bu da kâfi değil elin yatkın olması da çok değerli yanı maharet de gerekmektedir. Bunlarla bir arada yazarken çok dikkatli olmak gerekmektedir. Yazdığın Allah kelamı olduğu için asla bir kusur kabul etmez. O nedenledir ki herkes okur ancak herkes yazamaz diye düşünüyorum. Bu mevzuda herkes yetenekli ve sabırlı olmayabilir doğaldır diye düşünüyorum.” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.