FCC, TikTok’un kaldırılması için Apple ve Google’ye mektup gönderdi

FCC Federal Bağlantı Heyeti, İngilizce resmi ismiyle Federal Communications Commission, ABD’nin eyaletler ortası ve memleketler arası radyo, televizyon, uydu ve kablo irtibatını denetleyen bir devlet kurumu. Münasebetiyle FCC’nin Apple ve Google’ye gönderdiği mektup TikTok açısından kritik bir gelişme olarak bedellendiriliyor.

FCC’den Brendan Carr imzası taşıyan mektup, Apple ve Google’dan TikTok’u “gizli bilgi uygulamaları modeli” nedeniyle uygulama mağazalarından kaldırmalarını talep ediyor. Bu mektup geçen hafta TikTok’un Çin’deki işçisinin Ocak ayına kadar ABD merkezli kullanıcıların datalarına erişimi olduğunun anlaşılmasından sonra geldi.

Özellikle Google ve Apple CEO’larına hitaben yazılan mektup “Bildiğiniz üzere TikTok, uygulama mağazalarınız aracılığıyla milyonlarca Amerikalıya sunulan bir uygulama ve bu ABD’li kullanıcılar hakkında çok sayıda hassas bilgi topluyor” cümlesiyle başlıyor. Devamında ise TikTok’un, Çin Komünist Partisi’ne bağlı olan ve Çin maddelerinin ÇHC’nin nezaret taleplerine uyması gereken bir kuruluş olan Pekin merkezli ByteDance’e ilişkin olduğunu belirtildi.

TİKTOK ULUSAL GÜVENLİK RİSKİ OLUŞTURUYOR

Mektupta “TikTok’un, kapsamlı bilgi toplamasının ve Pekin’in bu hassas bilgilere denetimsiz erişimin olması kabul edilemez bir ulusal güvenlik riski oluşturduğu açık” kelamlarıyla TikTok’un tehdit olarak görüldüğü söylendi.

TikTok misal tezler gündeme geldiğinde bu türlü bir şeyin olamayacağını söylüyor. TikTok bu savların önüne geçmek için ABD kullanıcılarının datalarını ülkede bulunan Oracle sunucularına taşıdığını duyurdu. Lakin şirket yedekleme için hâlâ ABD ve Singapur’da bulunan kendi sunucularını kullanıyor. 

TikTok’un kullanıcı dataları konusunda birçok ülkeyi huzursuz ediyor. 2020’de Hindistan, ulusal güvenlik telaşları nedeniyle TikTok’u yasakladı. ABD’de şimdi yasaklanmadı lakin hem eski Lider Donald Trump hem de mevcut lider Joe Biden, uygulamanın Çin ile bağlantıları nedeniyle yakın takibe alındı. Trump, TikTok’a direkt bir yasaklama yahut ABD’deki işini mahallî bir alıcıya devretme seçeneği teklif ederken, Biden ise ulusal güvenlik riskleri oluşturabilecek “yabancı rakipler” ile temaslı uygulamalar üzerinde daha fazla nezaret sağlayacak yeni kurallar önerdi. 

Mektubun Apple ve Google tarafında nasıl karşılanacağı bilinmiyor. Fakat iki teknoloji devi bu teklife sıcak bakarsa Türkiye’de de TikTok’a ulaşmada sıkıntıya neden olabilir. İki şirketten şimdi bir açıklama gelmedi.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.