Erdoğan’ın temelini attığı projeye 4 yıldır çivi çakılmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2018 yılının haziran ayında, seçimlerden kısa müddet evvel temelini attığı Tarsus-Kazanlı Kıyı Kısmı Turizm Projesi’nde 4 yıldır çivi dahi çakılmadı. Altyapısı tamamlanan bölge için turizm yatırımlarına dönük tahsislere karşın yıllardır yatırım yapılmaması reaksiyon çekti.

Mersin’in turizm için umudu olarak bilinen ve temeli 2018’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan Tarsus-Kazanlı Kıyı Kısmı Turizm Projesi’nde 4 yıldır bir tek çivi çakılmadı. Turizm tesisleri kurulması hayal edilen yerlerde şimdilerde biraz beton, biraz demir, bir de yöre sakinlerinin getirdiği arı kovanları var.

Atılan temel olduğu üzere dururken, altyapısı hazır olan bölgeye yatırım için başvuran dev yatırımcılara yer tahsisi yapılmasına karşın 4 yıldır bir gelişme yaşanmadı.

ÇEYREK ASIRDIR MERSİN GÜNDEMİNDE

Tarsus-Kazanlı Kıyı Kısmı Turizm Bölgesi Projesi, çeyrek asırdan fazla müddettir Mersin kamuoyunun gündeminde bulunuyor. Mersin Endüstrici ve İşadamları Derneği (MESİAD) 1992’de, birinci sefer Tarsus-Kazanlı Projesi’ni gündeme getirmişti. Proje, Kazanlı’dan başlayıp Seyhan Nehri’nin denize döküldüğü yere kadar olan bölgede 17 bin dönümlük alanda uygulanacaktı. Bilhassa golf turizmine yönelik tesislerin yapılmasıyla, Mersin değerli bir turizm yatırımına mesken sahipliği yapacaktı.

ERDOĞAN ÖVGÜYLE KELAM ETMİŞTİ

2004 yılına kadar bekletilen projeye birinci önemli atak ise devrin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelmişti. 11 Ocak 2004 tarihinde İstanbul’da yapılan “Türkiye’nin 2010 Turizm Vizyonu ve II. Atak Dönemi” Bahisli basın toplantısında konuşan Erdoğan “Bunlardan biri Tarsus Turizm Bölgesi projemizdir. Bu yıl içinde başlanıp 2007 turizm dönemi başlarken tamamlanmış olacaktır” demişti.

YER TAHİSİSİ YAPILDI

Mersin yıllarca bu kıymetli konuşmanın sonucunu bekleyip durdu. Lakin, 2007 dönemine yetişeceği söylenen proje, 2006 tarihine kadar Turizm Bakanlığı’nda bekletilirken, mart sonunda IC Holding, Özaltın Küme, PETA Mühendislik, Limak Küme ve Arma Şirketler kümesine yer tahsisleri yapıldı. Yer tahsisi yapılan dev firmalar bölgede hiçbir yatırım yapmadı. 10 bin bireye iş ve kenttin turizm için kurtuluşu olarak düşünülen proje 25 yıldır hayata geçirilemedi

MESİAD Lideri Hasan Engin

TEMELİ TARSUS’TA ATILDI

2018 yılına gelindiğinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tarsus Kazanlı Turizm Bölgesinin temel atma merasimine katıldı. Tarsus’ta yapılan toplu temel atma merasiminde konuşma yapan Erdoğan, Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesi’nde yapılan bu yatırımın bölge turizmi açısından kırılma noktası olacağını vurgulamış, 8 bin yatak kapasiteli bu yatırımla yaklaşık 5 bin bireye direkt istihdam bağlanacağını lisana getirmişti.

YA YATIRIM YA İPTAL!

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Lideri Hasan Engin ise  yönetim şurası üyeleri ile birlikte Tarsus Kıyı Kesiti Turizm Bölgesi’nde incelemelerde bulunarak, devletten tahsis alan firmaların yatırımlarını gerçekleştirmesi davetinde bulundu. Engin, “Ya yatırımları gerçekleştirsinler ya da tahsisleri iptal edilsin. Bu bölgeye yatırım yapacak yerli ve yabancı birçok firma var” dedi.

“CUMHURBAŞKANI BURAYI GÖRMEDEN TEMEL ATTI”

Şantiye temelinin 2018 yılında yapılan seçimlerden evvel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldığını hatırlatan Lider Engin, şunları söyledi:

“Kendileri burayı görmedi, Tarsus’ta attı buranın temelini. Dileriz burayı görür ve sahip çıkar. Bu proje artık Sayın Cumhurbaşkanımızın projesidir. Dileriz burayı yakından inceler ve tahsis sahiplerini buraya bir an evvel gönderir ve onlarda yatırımlarına başlarlar. Şayet tahsis sahipleri bu bölgeye gelmezlerse bu bölgeye talipli çok. Yerli ve yabancı firmalardan buranın isteklileri var. Kâfi ki tahsis sahipleri ya yapsın ya gelsin ya da tahsisler iptal edilsin.

Mersin’de de bunu yapabilecek firmalar var. Zira bu türlü planlaması tamamlanmış alan hiçbir yerde yok. Biz Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz, yetkililerimiz, muhalefetiyle, milletvekili, valisiyle, belediye liderleri, sivil toplu kuruluşlarıyla bu projeye sahip çıkılsın istiyoruz. Bu proje Mersin’in kalkınmasının en büyük anahtarıdır. Bu projeyi kamuoyuna MESİAD olarak duyuruyoruz ve ardında durmaya devam edeceğiz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.