Erdoğan, öğretmen atama merasiminde öğretmenleri maksat aldı: ‘Siz çapulcu olarak dolaşanlardan mısınız’

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 bin öğretmen atama merasiminde konuştu.

Erdoğan, Ankara’da eğitimde yaşanan meseleler üzerine basın açıklaması yapmak isteyen özel okul öğretmenleri için “Siz eğitim-öğretim mimarı mısınız, yoksa çapulcu olarak dolaşanlardan mısınız” diyerek öğretmenleri amaç aldı.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan öteki başlıklar şöyle:

“750 bin öğretmeni biz atadık. Okullardaki alt yapı eksikliklerinden ötürü derslerin birçok boş geçiyordu. Evlatlarımız sıhhatsiz ve kalabalık sınıflarda eğitim görüyordu. 60-70 ve 80 kişilik sınıflar vardı. Türkiye olarak OECD ortalamasını yakaladık

Eğitim alanında ülkemizin ilerlemesinde ket vuran pürüzleri kaldırarak büyük ilerleme kaydettik. 28 Şubat sürecinde yalnızca üniversite eğitim hakları değil, istihdam pürüzlerini giderdik. Bugün okullarımızda 1 milyonu aşkın öğretmenimizin yarısını bayanlar oluşturuyor. Öğretmenlerimizin haklarını güçlendirme noktasında değerli iyileştirmelere gittik. Bizden evvel iktidarlar öğretmenlik meslek kanunu üzerinden siyaset yaptı. Öğretmenlerimizin bu yasal talepleri yerine getirilmedi. 60 yıldır sürüncemede bırakılan bu sıkıntıyı gideriyoruz. Bu sene öğretmenlik meslek kanunu ile öğretmenlerimiz müstakil bir meslek kanununa kavuştular. Uzman ve başöğretmen imkanlarıyla öğretmenlerimize ek mali haklar sağladık.

“ÇAPULCU”

Tek umutlarını ülkemizde karabulutların çoğalmasına bağlayanlar bu müspet adımları içine sindiremiyorlar. Bu türlü sıkıntıyı istismar edenlerden hicap duruyorum. Türkiye için hiçbir projeleri olmayanların boykot daveti büsbütün arka niyetli bir teşebbüstür. Bırakın artık boykotu nedir bunlar? Siz eğitim-öğretim mimarı mısınız, yoksa çapulcu olarak dolaşanlardan mısınız? Bize yavrularımızla haşır neşir olacak öğretmenler lazım. Caddelerde, sokaklarda dolaşanlar değil. Öğretmenlerimizin fitne teşebbüslerine prim vermeyeceklerini biliyorum.

Salgının sıhhatle ilgili tarafı ortadan kalktıkça başka alanlardaki tesirleri gün yüzüne çıkıyor. İktisattan kamu güvenliğine pek çok alanda önemli zahmetlere yol açtığına şahit oluyoruz. Öğretmenlerimizle her konuştuğumuzda bedenen sınıfta, zihnen öbür yerlerde olan çocuklar görüyoruz. Bu husustaki serzenişleri duyuyoruz. Çocuklarımızın sağlıklı bir halde eğitim-öğretim hayatlarını sürdürmeleri için gereken çabayı gösteriyoruz.

SOSYAL MEDYAYI DA AMAÇ ALDI

Sosyal medya medyadan tanınan kültürün tesirlerinden evlatlarımızı müdafaamız gerektiği anlaşılıyor. Bu süreci de iki ayaklı bir uğraş ile yürütmemiz gerekiyor. Bakanlığımızın hazırlıklarını sürdürdüğü çalışmayı yakından takip ediyoruz. Türkçe seferberliğini de takdirle karşılıyorum. İstiyoruz ki evlatlarımız ulusal ve manevi değerlerimizle daha fazla hemhal olsun.

Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür kuşakların yolu öncelikle bizi biz yapan hasletleri içselleştirmekten geçiyor. Bu kritik süreçte öğretmenlerimize, idarecilerimize misyonlar düşüyor. Ailelilerimizin evlatlarını yetiştirirken onları tanınan kültürün acımasız dişlilerine terk etmemeleri çok kıymetlidir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.