Dünya Kupası rekortmeni Antonio Carbajal vefat etti

Meksikalı futbol efsanesi Antonio Carbajal, beş Dünya Kupası’nda oynayan ilk futbolcu olarak biliniyordu ve 93 yaşında vefat etti.

‘El Cinco Copas’ olarak da bilinen Carbajal, Brezilya 1950, İsviçre 1954, İsveç 1958, Şili 1962 ve İngiltere 1966 Dünya Kupaları’nda oynadı. Carbajal, bu rekoru 32 yıl boyunca tek başına elinde tuttu ve 1998’de Almanya’nın efsanesi Lothar Matthaus rekora ortak oldu.

Carbajal, ülkesi için 48 kez forma giydi ve bunların 11’i Dünya Kupaları’nda olmak üzere, kulüp düzeyinde 409 maçta da oynadı. 18 yıllık kariyerinin büyük bir kısmını Meksika takımı Club Leon’da geçirdi ve 16 yıl boyunca 364 maçta forma giydi.

Meksika efsanesi Antonio Carbajal (sağda). Fotoğraf: Reuters.

Kulüp, “La Tota”nın ailesiyle birlikte hayranlarının ona saygılarını sunmalarına izin vermek için perşembe günü stadyumun kapılarını açacaklarını söyledi.

Meksika kulübünden yapılan açıklamada, “Sayın Antonio, efsaneler ölmez. Her zaman senin izinden gideceğiz. Senin takımın olmak bir onur. Saygı, onur ve sevgiyle, efsaneye son kez veda edelim” ifadelerine yer verildi.

7 FUTBOLCU CARBAJAL’İN REKORUNU YAKALADI

Toplamda yedi oyuncu, Carbajal gibi beş Dünya Kupası’nda oynama başarısını yakaladı ve bunların üçü ülkesi Meksika’dan.

Meksika kalecisi Guillermo Ochoa ve orta saha oyuncusu Andres Guardado, geçen yıl Katar’da beşinci Dünya Kupası’nda oynadılar, aynı şekilde Arjantin efsanesi Lionel Messi ve Portekizli Cristiano Ronaldo da bu başarıya ulaşan isimler oldu.

Rafael Marquez, 2018’de ikinci Meksika oyuncusu olarak bunu başardı ve İtalya kalecisi Gianluigi Buffon, 2014 Dünya Kupası’nda beşinci kez sahneye çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir