Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karne dağıtım merasimi konuşması

Üsküdar Burhan Felek Stadyumu’nda, 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Karne Dağıtım Merasimi düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merasimdeki konuşmasında, öğrencilere tavsiyelerde bulunurken, Türkiye’nin eğitimde geldiği noktaya da değindi.

Erdoğan, “Öğrenci sayısı en fazla artan ülke olmamıza karşın milletlerarası kalite göstergelerinde en yüksek artış sağlayan ülkelerden biriyiz.” dedi.

“Tatil elbette keyifli vakit geçirmek demektir”

Yaklaşık 3 ay sürecek uzun bir tatil devrine girildiğini anımsatan Erdoğan, “Tatil elbette keyifli vakit geçirmek demektir, tahminen bir topun, tahminen bir uçurtmanın peşinde saatler uzunluğu koşacaksınız.

Arkadaşlarınızla doyumsuz sohbetlere dalmanın memnunluğunu yaşayacaksınız. Kiminiz tatilini farklı yerlerde, farklı faaliyetlerle geçirecek.” tabirlerini kullandı.

“Günlerinizi sadece ekran başında ziyan etmeyin”

Tüm bunları yaparken tatilin yeni şeyler öğrenme fırsatı olduğunun da unutulmaması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, “Tatilin sevincini yaşarken araştırmaktan asla vazgeçmeyin. Bilgisayarda yahut sokakta, birebir vakitte yeni şeyler öğrenmekten geri durmayın.

Günlerinizi yalnızca bilgisayarla, tabletle ekran başında ziyan etmeyin. O da çok bir bağımlılığı getirir.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının öteki kısmında şunları söyledi:

“Bilgili, kültürlü nesiller yetiştiğini görmenin bahtiyarlığını yaşıyoruz”

“Bu stadyum, Altunizade Stadyumu diye geçerdi. Burada çok top oynadım. Bu stadyumun anıları var bende. Sakatlandığımız vakitler oldu. O heyecanı yaşamak ve öğrencilik yıllarımızı devam ettirmek bizde farklı anılar bıraktı.

Yağmur, kar, çamur demeden fedakarca vazife yapan öğretmenlerimize şahsım ve milletim ismine teşekkür ediyorum. Her eğitim-öğretim yılı sonunda zihni açık, ufku geniş, bilgili, kültürlü, ahlaklı kuşaklar yetiştiğini görmenin bahtiyarlığını yaşıyoruz.

“Çok istikametli bir çaba içindeyiz”

Türkiye’nin aydınlık yarınlarına dair umutlarımız güçleniyor. Yarının mühendisleri, tabipleri, öğretmenleri bugün karne alan çocuklarımızın ortasından çıkacak. Yarının bilim insanları, sanatkarları, düşünürleri, siyasetçileri bugün okul bahçelerinde koşturan evlatlarımızın içinden çıkacak.

Bunun için 20 yıldır ‘önce eğitim-öğretim’ diyoruz. Eğitim-öğretimi her işin başı olarak görüyoruz. Bütün imkanlarımızı eğitim-öğretim için seferber ediyoruz. Erkeğiyle, kızıyla tüm evlatlarımız okusun, her vatandaşımızın çocuğu en nitelikli eğitim imkanına kavuşsun istiyoruz. Eğitimin kalitesini artırmak, fırsat eşitliğini sağlamak gayesiyle çok taraflı bir uğraş içindeyiz.

“Aslan hissesini eğitim-öğretime tahsis ettik”

Tüm bütçelerde aslan hissesini eğitim-öğretime tahsis ettik. 81 vilayetimizde çok sayıda eğitim kurumu kazandırdık. Yurtlarıyla, pansiyonlarıyla, kütüphaneleriyle ülkemizin eğitim altyapısını büsbütün yeniledik. Maddi durumu sonlu ailelere verdiğimiz dayanaklarla, çocuklarını okula göndermelerini teşvik ettik.

“Eğitimde kesinti yaşanmasının önüne geçtik”

Şayet, eğitim bütçemizi 10,3 milyar lira düzeyinden 274,3 milyar lira düzeyine çıkarmasaydık, derslik sayımızı 343 binden 611 bine yükseltmeseydik, öğretmen takımımızı 730 bin atamayla güçlendirmeseydik, 2002’den beri gereken önceliği vermeseydik, biz de salgın periyodunda çok önemli zahmetlerle karşılaşırdık.

Son 20 yılda eğitimde kesinti yaşanmasının önüne geçtik. Ders kitaplarını fiyatsız dağıtarak vatandaşlarımızın sırtındaki yükü kaldırdık.

YKS’ye girecek öğrencilere muvaffakiyetler diledi

‘Her yerde matematik’ anlayışıyla TÜBİTAK ve üniversitelerle matematik seferberliğini başlattık. 3 bin anaokulu ve 40 bin anasınıfı gayesini gerçekleştirmek için çalışıyoruz.

Bu hafta sonu YKS’ye girecek tüm öğrencilerimize Rabbimden muvaffakiyetler niyaz ediyorum.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.