Çin Dışişleri Bakanı, ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger ile görüştü

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, yaklaşan 100. doğum günü için tebrik ettiği ABD eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger‘ı, Çin-ABD münasebetlerinin kurulması ve geliştirilmesine tarihi katkılar sağlayan, “Çin halkının eski ve güzel bir dostu” olarak nitelendirdi. Wang, Kissinger’ın ülkesine her vakit dostça davrandığını vurguladı.

Öte yandan, Çin’in ABD’ye yönelik siyasetinin süreklilik ve istikrar içerdiğini vurgulayan Wang, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping‘in Çin ve ABD ortasında karşılıklı hürmet ve barışa dayalı işbirliğini müdafaaya çalıştığını kaydetti.

Bakan Wang ayrıyeten, ABD Lideri Joe Biden’ın, ABD’nin belirli mevzularda kendilerine taahhütler verdiğini ve bu taahhütler arasında “ABD ve Çin ortasında meydana gelebilecek yeni bir soğuk savaşın engelleneceği, Çin’in içişlerine karışılmayacağı ve Tayvan’ın bağımsızlığının kati surette desteklenmeyeceği” gibi başlıklar olduğunu belirtti. Wang, buna rağmen ABD’nin izlediği siyasetlerin kelam konusu taahhütlere ters olduğunu kaydetti.

KİSSİNGER’IN ‘SOĞUK SAVAŞ’ UYARISI

Wang, Kissinger’ın bir kezinde Çin-ABD münasebetlerinin “Soğuk Savaş’ın eşiğinde” olduğu konusunda uyardığını belirtti. Çin ve ABD ortasında “yeni bir Soğuk Savaş” patlak vermesinin sırf Çin ve ABD için değil, tüm dünya için de bir felaket olacağı ihtarında bulunan Wang, ABD tarafının mantıklı ve makul bir Çin siyasetine geri dönmesi gerektiğine işaret etti.

Şu anda en kıymetli önceliğin, Tayvan sorununun gerçek formda yönetilmesi olduğunu belirten Wang, aksi takdirde bunun Çin-ABD münasebetleri üzerinde yıkıcı bir tesiri olacağını vurguladı.

Kissinger ise o devir Çinli başkanlarla Şanghay Bildirisi‘ni nasıl hazırladıklarını hatırlatırken, Tayvan sıkıntısının Çin için ne kadar kıymetli olduğunun tam olarak anlaşılması gerektiğini söyledi. Kissinger, “ABD ve Çin’in çatışmaktan çok diyalogda bulunması ve barışçıl halde birlikte yaşamak için ikili bağlantılar kurması gerektiğini” belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.