‘Cami’ var diye saldırdılar… Odatv araştırdı, bakın ne çıktı… O görüntüler hakkında soruşturma başlatıldı

Sinem Hançerigüzel

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Sarayburnu’ndaki parka yerleştirdiği ve tarihi eserlerin yer aldığı metal levhalar daha önce bir kişi tarafından spreyle boyanmıştı. Ahsen TV tarafından yeni çekilen görüntülerde ise bir grup, üzerinde cami motifi olduğu gerekçesiyle tepki gösterdiği levhaları taşla sökerek yere fırlattı.

Figürlerin spreylendiğine dair çıkan haberlerin ardından bir grup, cami figürünün yerde olduğu gerekçesiyle levhaları taşla kırarak söktü. Görüntülerde birkaç kişinin levhaların bulunduğu yüksek zemine taşla vurarak figürleri yerinden çıkardığı, ardından yere ve denize fırlattığı görüldü.

Odatv’nin İBB yetkilisinden edindiği bilgiye göre, görüntüler hakkında yarın(26 Nisan Çarşamba) soruşturma başlatılacağı öğrenildi. Odatv’ye konuşan İBB yetkilisi projenin amacını, kentin öne çıkan tarihi ve önemli yapılarının temsil edilmesi ve Sarayburnu’nun konumu ve İstanbul ilişkisine dikkat çekilmesi olarak belirtti. 2019 yılında başlatılan çalışmada, üç boyutlu bir harita şeklinde, el işçiliği ile yapılan levhaların, yürürken üzerine basılmasını ya da çıkılmasını engellemek için, zemin kotundan yükseltilerek ve eğimli bir biçimde tasarlandığı ifade edildi. Cami motifi olduğu gerekçesiyle sökülen levhadaki figürler içinde 16 ibadethane, 13 müze, 6 okul, 6 çeşme ve sarnıç, 18 kamusal alan, 8 saray, köşk ve kasır ile 8 diğer kültür varlığından oluşan 75 kent simgesi yer aldı. Bunlardan 15’inin dini yapı sembolü içerdiği levhalarda, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, Beyazıt Camisi, Topkapı Sarayı, Kapalıçarşı ile Sultanahmet Çeşmesi gibi İstanbul’un simge yapıları ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün portresi de yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir