Çağdaş Rus edebiyatının çarpıcı anlatısı: Yüzbaşının Kızı

Yüzbaşının Kızı, çağdaş Rus edebiyatının kurucu figürlerinden Puşkin’in belgesel gerçekçilik konusundaki mahareti ile şahsî hikayelere açılan hayal gücü zenginliğini eşsiz bir biçimde birleştiren, eşine az rastlanır bir tarihi roman. Pyotr Grinyov, 17 yaşına geldiğinde, emekli bir asker olan babasının ısrarıyla askerliğini yapmak için Orenburg’a gönderilir. Burada Yüzbaşı Mironov’un kızı Maşa’ya âşık olur. Maşa ile Pyotr ortasındaki aşk başladıktan kısa müddet sonra Pugaçov ayaklanması patlak verir.

Yüzbaşının Kızı, çağdaş Rus edebiyatının kurucu figürlerinden Puşkin’in belgesel gerçekçilik konusundaki mahareti ile şahsî hikayelere açılan hayal gücü zenginliğini eşsiz bir halde birleştiren, eşine az rastlanır bir tarihi roman. Pyotr Grinyov, 17 yaşına geldiğinde, emekli bir asker olan babasının ısrarıyla askerliğini yapmak için Orenburg’a gönderilir.

Burada Yüzbaşı Mironov’un kızı Maşa’ya âşık olur. Maşa ile Pyotr ortasındaki aşk başladıktan kısa mühlet sonra Pugaçov ayaklanması patlak verir. Rusya’nın uzun çağdaşlaşma serüveninde Çar Petro tarafından tasfiye edilene kadar kritik roller oynayan Kazakların da dayanağıyla ayaklanma büyür.

Maşa ile Pyotr ortasındaki münasebetin art planına ferdî anlatıları şekillendiren Pugaçov Ayaklanması oturur. Yüzbaşının Kızı, geleneğin erken devrinde Puşkin’in tarihi romana kattığı simetri, istikrar ve ikna edicilik unsurlarının hayatiyetini gösteren, çarpıcı bir anlatı.

İsyan, ayaklanma

Burada Yüzbaşı Mironov’un kızı Maşa’ya âşık olur. Maşa ile Pyotr ortasındaki aşk başladıktan kısa müddet sonra Pugaçov ayaklanması patlak verir.

Rusya’nın uzun çağdaşlaşma serüveninde Çar Petro tarafından tasfiye edilene kadar kritik roller oynayan Kazakların da dayanağıyla ayaklanma büyür.

Sayfa: 198

BİR ALAKANIN ART PLANI

Maşa ile Pyotr ortasındaki bağın art planına, şahsî anlatıları şekillendiren Pugaçov Ayaklanması oturur. Yüzbaşının Kızı, geleneğin erken devrinde Puşkin’in tarihi romana kattığı simetri, istikrar ve ikna edicilik unsurlarının hayatiyetini gösteren, çarpıcı bir anlatı.

“romantik şair”

“Yüzbaşının Kızı, Puşkin’in Rus nesrini yarattığı hikayelerden biridir. Bu objektif, berrak, yapmacıksız ve vurucu anlatı lakin Puşkin üzere gerçek bir şairin elinden çıkabilirdi.”

ROBERT CONQUEST

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.