Bu değişimi kimse böyle yazmadı… Maaşlarınıza el koydular

TÜİK verilerine göre, Gayrisafi Katma Değer* (GSKD) içerisindeki işgücü ödemelerinin payı yılın ilk çeyreğinde yüzde 32,6 iken ikinci çeyrekte yüzde 25,4’e düştü.

Toplam kârdan işçinin her geçen gün daha da az pay aldığını gözler önüne seren bu verileri Odatv’ye değerlendiren Tekgıda-İş Sendikası Akademi yöneticisi Yıldırım Koç, “İşçi ve memurların bir taraftan nüfus içindeki payları artıyor, diğer taraftan GSKD’den aldıkları pay azalıyor. Bu da çok kritik bir mutlak yoksullaşma yaşandığını gözler önüne seriyor” şeklinde konuştu.

“YOKSULLUK TÜRKİYE’DE GÖRÜŞMEMİŞ BOYUTTA”

Türkiye’de daha önce görülmemiş bir boyutta yoksullaşmanın olduğunu ifade eden Yıldırım Koç sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bir tarafta akıl almaz bir gelire sahip serbestler birikiyor. Diğer tarafta özellikle işçiler ve memurlar gelirlerinde ciddi bir kayba uğruyor. TÜİK verileri bile bunu gözler önüne seriyor. Bu verilere göre ‘ekonomik artık’ dediğimiz payı işverene giden kısmı her geçen gün daha da artıyor. GSKD hasılasındaki bu payı böldüğünüzde çalışanları alacağı oran yüzde 25’e kadar düştü.”

“GELİR DAĞILIMINDAKİ MAKAS ARTIYOR”

GSKD içerisinde işçilerin aldıkları payın daha da düşmesi gelir dağılımındaki makası daha da artıracağını belirten Yıldırım Koç sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“İşçilerin ve memurların sayısı artarken GSKD’den aldıkları payın daha da düşmesi gelir dağılımı artışındaki makasın daha arttığını bir kez daha gözler önüne seriyor. İşçi ve memurların bir taraftan nüfus içindeki payları artıyor, diğer taraftan GSKD’den aldıkları pay azalıyor. Bu da mutlak yoksullaşma yaşandığını gözler önüne seriyor.”

Gayrisafi Katma Değer*: Ekonomik faaliyetler sonucunda üretilen mal ve hizmetlerin değerinden, bu üretimde bulunabilmek için kullandıkları mal ve hizmetler (ara tüketim) değerinin çıkarılması sonucu elde edilen değerdir. İşçilerin bundan aldıkları pay ise işgücü ödemelerinin Gayrisafi Katma Değerdir.

Ersin Eroğlu

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.