0

BlackRock’ın yönetimindeki varlıklar 8,68 trilyon dolara ulaştı

– DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dünyanın en büyük yatırım danışmanlığı şirketi BlackRock’ın kontrol ettiği varlık miktarı dördüncü çeyrekte rekor seviyeye yükselerek 8,68 trilyon dolara ulaştı. CEO Larry Fink bu momentumun küresel ekonominin toparlanma süreciyle birlikte 2021 yılında da devam edeceğini belirtti.

Financial Times’ın haberine göre Fink “Dünya çapında hisse senetlerine daha fazla miktarda katılım gözlemliyoruz” ifadelerine yer vererek finansal sistemin bazı bölümlerindeki yüksek değerlemelerden aşırı endişe etmediklerini sözlerine ekledi.

2021 yılında güçlü bir ekonomik toparlanma bekleyen dayanıklı finansal piyasaları, dünyanın en büyük fon yöneticisinin dördüncü çeyrek performansına ilişkin gelir ve kâr tahminlerinin gölgede kalmasına yardımcı oldu.

BlackRock’taki uzun vadeli yatırım akışları bu çeyrekte 116,2 milyar dolar arttı. Söz konusu artışta sabit gelir yatırımları 62,7 milyar dolar, hisse senetleri fonları 48,1 milyar dolar yer kapladı.

BlackRock’un dördüncü çeyrek faaliyet payı yüzde 46,6 olarak gerçekleşti ve bir önceki çeyrekteki rekor seviyesi olan yüzde 47 oranından düşüş gözlemlendi. Firmanın Baş Mali Yetkilisi Gary Shedlin, şirketin bilanço açıklaması sırasında 2021 için faaliyet payının 2020 ile uyumlu kalmasının beklendiğini söyledi.

Açıklamanın ardından, BlackRock hisseleri Çarşamba günü rekor seviyeden kapandıktan sonra Perşembe günü yüzde 4,7 oranında düştü. Geçtiğimiz yıl, BlackRock S&P 500 Varlık Yöneticileri Endeksi’nde rakiplerinin hisse performansı gölgede bırakmıştı.

Edward Jones Analisti Kyle Sanders, “Piyasa payları halen sektördeki en üst sınıf olmayı sürdürüyor ve uzun vadeli yatırımcılar şirketlerin yatırım yapmaya devam etmesini görmek istiyor” dedi. Sanders BlackRock’ın varlık yöneticilerine yapılan güçlü düzenlemelere karşı sert bir tavır takındığını ve bu davranışın devam etmesi durumunda şirketin hisse senetlerinin zarar görebileceğini belirtti.

Larry Fink açıklamasında, “ABD’de SEC (Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu), CFTC (ABD Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri Ticareti Komisyonu) ve FINRA (ABD Finans Sektörü Düzenleme Kurumu) kurulları tarafından denetlendik ve ihtiyacımız olan şey piyasa düzenleyicilerinin sermaye piyasalarının sağlıklı işlemesine odaklanmaları” dedi. BlackRock CEO’su varlık yönetimi şirketlerinin müşterileri için mütevelli olarak hizmet verdiğini ve yatırım gelirlerini arttırmak için kaldıraç kullanmadığını ifadelerine ekledi.

BlackRock’un dördüncü çeyrek bilanço açıklaması, gelirlerin yıllık bazda yüzde 13 artarak 4,48 milyar dolara yükseldiğini gösterirken, net gelirler ise beşte bir artışla 1,57 milyar dolara yükseldi. Şirket, Bloomberg anketindeki analistlerden gelen 9,19 dolar beklentilerini geride bırakarak, hisse başına 10,18 dolar kazan getirdi. Şirketin gelirleri de analistlerin 4,31 milyar dolarlık beklentilerini geride bıraktı.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir