Biyokütle Güç Santraline isyan: Yudum yudum zehirliyor

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde 2011 Haziran ayında faaliyete geçen Biyokütle Güç Santrali’nin 50 metre yakınında olan mahalle sakinleri isyan etti. Mahalle sakinlerinden Tevhide Karakuzu, kokudan ve gürültüden duramadıklarını belirterek, “Bizi ve çocuklarımızı yudum yudum zehirliyorlar” diye konuştu.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde doğalgaz ile güç üretimi yapan güç santrali 11 Ekim 2018 tarihinde alınan karar ile Biyokütle Güç Santrali’ne çevrildi. 21 Haziran 2021 yılında faaliyete geçen 2021 Ekim ayında tam randımanlı olarak çalışmaya başlayan Biyokütle Güç Santrali’ne 50 metre yakın olan Aşağı Kayapınar Mahallesi sakinleri reaksiyon gösterdi.

Biyokütle Güç Santrali’nden yayılan pis kokular ve çıkan gürültüden rahatsız olduğunu tabir eden mahalle sakinlerini yaşadıkları dertlerini kendilerini ziyaret eten CHP Manisa Vilayet Lideri Semih Balalan ve CHP Yunusemre İlçe Lideri Av. Yalçın Arcak’a anlattı.

“BİZİ YUDUM YUDUM ZEHİRLİYORLAR”

Enerji santralinin doğalgazdan biyokütleye çevrilmesini akabinde büyük meşakkatler yaşamaya başladıklarını lisana getiren mahalle sakinlerinden Tevhide Karakuzu, pis koku ve sesten hem meskenlerinde hem de dışarıda duramadıklarını tabir etti. Mahalle sakini Karakuzu, yaşadığını düşünceyi şöyle lisana getirdi:

“Sesten gürültüden 24 saat uyuyamıyoruz. Zira çok gürültü ve pis kokular var. Çocuklarımız sesten korkarak uyanıyor. Güya tren geçiyor tabanımızdan. Biz çocuklarımızla birlikte yudum yudum zehirleniyoruz. Bu durumdan çok şikayetçiyiz. Yetkililer bizim sesimizi duysun. Her gün zehir solumaktan bıktık. Ömrümüz kısalıyor.”

Kendisinde astım ve bronşit rahatsızlığı olduğunu tabir eden mahalle sakini Raziye Karoğlan ise şöyle konuştu:

“Dışarı çıkamıyoruz. Adeta kül yağıyor. Sesten gürültü ve kokudan duramıyoruz. Nereye başvuracağız bilmiyoruz. Sıcakta dayanamadığımız için pencereleri açıyoruz. Fakat konuttan kokudan duramıyoruz. Bende astım bronşit var. Biraz yürüdüğüm vakit koku sebebiyle tıkanıp kalıyorum. Meskenimiz toz içerisinde. Yetkililer artık sesimizi duysun.”

“MAHALLEDE ÜST TENEFFÜS RAHATSIZLIKLARI ARTMAYA BAŞLADI”

Aşağı Kayapınar Mahallesi’nin eski muhtarı Ferdi Eren ise, Biyokütle Güç Santrali’nin faaliyete geçmesinin akabinde mahallede üst teneffüs rahatsızlıkları artmaya başladığını lisana getirerek açıklamasında şu tabirlere yer verdi:

“Bu ezaları gereken resmi yerlere bildirdik. Bildirdiğimiz vakitlerde ‘tamam yapacağız. Yapıyoruz’ diyerek geçiştiriyorlar. Kontrole nedense kokunun ve gürültünün olmadığı vakitlerde geliyorlar. Burada bir eza yok diyorlar. Mahallemizin birçoklarında üst solumun rahatsızlıkları artmaya başladı. Bir çok vatandaş astım bronşit. Oy vakti geldiğinde oy istemeye geliyorlar. Lakin mağduriyetimiz olduğu vakit kimse sesimizi duymuyor. Bizim mahallemizi yok sayıyorlar. Biz yok sayılmak istenmiyoruz. Yaşadığımız bu mağduriyetten ötürü sesimizi duymalarını istiyoruz.”

“YAŞAM HAKKIMIZI GASP EDİYORLAR”

Mahallede esnaflık yaptığını lisana getiren Ümmühan Yıldız ise yaşadığı badireyi şu tabirlerle lisana getirdi:

“Santral biyokütleye çevrilmeden evvel bize garanti verdiler. Koku ses gürültü olmayacak dediler. Bizde buna istinaden şikayetçi olmadık. Lakin santral tam randımanlı çalışmaya başladığı vakit işler büsbütün değişti. Ne sesten, ne pis kokudan durabiliyoruz. Konutlarımız kül içinde. Bizi insan yerine koymuyorlar. İnsanın iki kıymetli büyük hakkı vardır. Bir yaşama hakkı iki barınma hakkıdır. Artık bizim bu iki hakkımıza da gasp ediyorlar. Ne konutumuzda durabiliyoruz, ne insanca yaşayabiliyoruz.”

“BURADA BİR ETRAF FELEKATE YAŞANIYOR”

Mahalle sakinlerini kahırlarını dinleyen CHP Yunusemre İlçe Lideri Av.Yalçın Arcak, mahalle sakinlerinin reaksiyonuna neden olan santrale Manisa Valiliği tarafından 2019 yılı Eylül ayında ‘ÇED Gerekli Değildir’ raporunu nasıl verildiğine mana veremediklerini söz etti.

CHP’li Arcak yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“6 Ağustos 2019 tarihinde idare Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na santrali konusunda ‘ÇED Raporu’ için bir müracaatta bulunuyor. 6 Eylül 2019’da ise Manisa Valiliği bu santral için ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı veriliyor.

Manisa valiliğinin abeste iştigal kararlarından biri. Türkiye’nin her yerinde bu çeşit santraller için ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı veriliyor. Neymiş etraf dostuymuş, halka ziyanı yokmuş. Lakin bunu yaşayan halk bu türlü değil. Bu santralde artık ne yakıldığı bile bilinmeyen. Biz sanayicimize köstek olmaya çalışmıyoruz. Biz her bölümün yanındayız. Lakin burada bir etraf felaketi yaşanıyor. Hem gürültüden hem de en değerlisi pis kokudan kaynaklı büyük sorun var.

Bölge artık yaşanabilir olmaktan çıkmış durumda. Bu santral etrafındaki konutlara yaklaşık 50 metre aralıkta. Bu santralde hem ÇED hem de Sıhhat Tesir Değerlendirme(SED) raporları olmadığı için ne yakıldığı belirli değil. Biz yakılmasına karşı değiliz. Lakin bu tesisi konutlardan uzak bir yerde kurmak ve ÇED yahut SED raporu almak çok mu zordu? Manisa artık etraf felaketlerinden bıkmış durumda. OSB idaresi bu probleme bir an evvel tahlil bulması, yaşanan bu etraf felaketinden ötürü Manisa Valiliği’nin bir an evvel gerekli çalışmayı yapmasını talep ediyoruz.”

CHP Manisa Vilayet Lideri Semih Balaban ise yaşanan problemle ilgili olarak, “Sorunun ortak bir akıl ve uzlaşmayla çözülmesi yanındayız. Endüstriye yahut endüstrileşmeye karşı değiliz. Güç üretilmesi karşı değiliz. Güç üretilirken halkın sıhhatine ve sesine kulak verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle Manisa OSB idarenin halkın sesine kulak vereceğine düşünüyorum” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.