Bill Gates: Dünyanın en zenginleri listesinden düşeceğim

Getty Images

Milyarder iş insanı Bill Gates servetini bağışlama vaadini tekrarladı ve sonunda dünyanın zenginler listesinden “düşeceğini” söyledi.

Microsoft’un kurucu ortağı, eski eşiyle kurduğu vakfa 20 milyar dolar bağış yapacağını duyurdu.

Dünyanın en zenginleri sıralamasında dördüncü sırada bulunan Gates, kaynaklarını topluma geri ermek üzere bir “yükümlülüğü” olduğunu söyledi.

Amerikalı iş insanı, servetini birinci sefer 2010 yılında bağışlama kelamı vermişti lakin o tarihten bu yana net serveti iki kattan fazla arttı.

Forbes mecmuasına nazaran, Gates’in serveti 118 milyar dolar.

Ancak Gates’in serveti 2000 yılında eski eşiyle birlikte kurduğu Bill & Melinda Gates Vakfı’na Temmuz ayında yapacağı bağıştan sonra değerli ölçüde azalacak.

Gates, Twitter hesabından yaptığı açıklamada pandemi, Ukrayna savaşı ve iklim krizi üzere son devirde yaşanan global sıkıntılar nedeniyle vakfın harcamalarını 2026 yılına kadar yılda 6 milyar dolardan 9 milyar dolara çıkaracağını söyledi:

“Geleceğe bakarken, servetimin neredeyse tamamını vakfa vermeyi planlıyorum. Dünyanın en varlıklı insanları listesinden aşağıya inecek ve sonunda düşeceğim.

“Kaynaklarımı, acıları azaltma ve ömürleri güzelleştirmede en tesirli sistemlerle topluma geri verme yükümlülüğüm var. Umarım büyük zenginlik ve ayrıcalık sahibi başka şahıslar de bu noktada adım atarlar.”

Bill & Melinda Gates Vakfı; sıtma üzere hastalıkları ortadan kaldırmak, eğitimi düzgünleştirmek ve makus sıhhat şartlarıyla gayret etmek maksadıyla çeşitli ülkelerde çalışma yürütüyor.

Vakfın 2020 yılında 49.8 milyar dolarlık varlığıyla dünyanın en büyük ikinci hayır kurumu olduğu ve milyarder yatırımcı Warren Buffett üzere öbür zenginlerin de vakfa bağışta bulundukları sanılıyor.

Ancak bu kadar büyük bir tesire sahip özel bir teşebbüsün ne kadar etik olduğu konusunda kimi tasalar de lisana getiriliyor.

Vakıf, Dünya Sıhhat Örgütü’ne (WHO) 2018 yılında yaptığı yıllık bağışla ABD’den sonra en büyük özel bağışçı pozisyonunda. Bu husustaki telaşlar, eski Lider Donald Trump’ın ABD fonlarını çekmekle tehdit etmesinin akabinde daha da barizleşti.

Gates, Forbes’a nazaran, 1995-2010 ile 2013-2017 yılları ortasında dünyanın en varlıklı insanıydı.

Derginin en zenginler sıralamasında 2017’de Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, 2022’de ise Tesla’nın kurucusu Elon Musk tepeye yerleşmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.